Střípky z gymnázia

Pečeme dobro letos rekordní

,

Posedmé a s rekordní částkou. Takové bylo letošní Pečeme dobro, charitativní akce, která na příbramském gymnáziu probíhá vždy v den pololetního vysvědčení už od roku 2018. A sedmý ročník byl co do výtěžku, který poputuje na charitativní účely, rekordní: třídy, které připravily a prodávaly občerstvení, vybraly celkem 39 153 korun. Studenti gymnázia, učitelé a další zaměstnanci tak svými nákupy překonali rekord z roku 2020, kdy se vybralo 38 415 korun.

Žáci sekundy, tercie a kvarty si pro své spolužáky a zaměstnance školy připravili přehlídku gurmánských nápadů i osvědčených receptů. Prodávaly se sladkosti i slané pochutiny, nápoje a další občerstvení. Vše tradičně doprovodila i živá hudba, jejíž produkci letos vedl Bc. Zdeněk Melín. Přípravu a organizaci akce stejně jako v přechozích třech letech zajistila Magdaléna Studená z oktávy.

Ke třídám pracoviště Legionářů se letos poprvé připojilo pracoviště Balbínova. Tady pekli žáci 1.C včetně své třídní učitelky Mgr. Oldřišky Blehové a také část třídy 3.S. Výtvarnou výzdobu měla na starosti právě 1.C a organizaci Tereza Žáková z 2.C.

Na pracoviště Legionářů se přijela podívat také zakladatelka této akce, bývalá pedagožka gymnázia Mgr. Marcela Hašková, která zavzpomínala její úplné začátky: „Postrádala jsem akce, kde by studenti dělali něco společně. Dobročinný charakter se nabízel a chtěla jsem, aby je akce formovala k tomu mít zodpovědnost za svět okolo a nějakým způsobem i přispět k dobré věci.“ Současná organizátorka Magdaléna Studená, která pamatuje první ročník coby žákyně sekundy, dodala: „Líbí se mi, jak se studenti při akci potkávají na chodbách a že je to vlastně akce nižšího gymnázia, které se jinak do více akcí zapojit ještě nemůže, a najednou má něco, co vlastně stojí jenom na něm.“

Výtěžek akce věnují jednotlivé třídy dle vlastního rozhodnutí charitativním organizacím působícím na Příbramsku. Právě i diskuze o směřování výtěžku je jedním z přínosů akce pro žáky zapojených tříd, kdy mají hovořit o smyslu daru pro jednotlivé organizace. Seznámí se navíc se základními principy charitativní práce – od rozhodnutí přispět na dobrou věc, zadarmo a bez příspěvku něco upéct nebo připravit, přes vybranou částku až po radost z konkrétní pomoci.

Přehled vybraných částek:

  • sekunda: 14090,-
  • tercie: 10000,-
  • kvarta: 7147,-
  • 1.C: 3916,-
  • 3.S: 4000,-
  • celkem 39153,-