Střípky z gymnázia

Oslavy 150 let vypukly!

,

Po měsících neutuchajících příprav budova gymnázia doslova ožila úsměvy a nostalgickými shledáními. První den ve slunném říjnu konečně nastal. Do hudebního sálu proudili i po desáté hodině bývalí pedagogové, studenti, ředitelé příbramských škol, zástupci zřizovatele školy i dalších institucí. Přivítání snad nemohlo proběhnout příznačněji než studentskou hymnou Gaudeamus Igitur v podání školního orchestru GymBand.

Celým programem provázela hosty studentka sexty Magdaléna Studená, která uvedla na pódium hejtmanku Středočeského kraje Petru Peckovou, aby na úvod promluvila o významnosti tohoto ohromujícího čísla. Proslovu se ujala také místostarostka Příbrami Zorka Brožíková a ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje Jiří Holý.

Následovala druhá skladba GymBandu, jejich stálice v repertoáru Viva La Vida. Přechod od této známé písně plné lehkosti k hbitým prstům Adama Závodského, absolventa 2016 a studenta JAMU, vzal za srdce všechny přítomné. Na klavír zazněla Frýdecká Panna Marie od Leoše Janáčka, ale i jeho vlastní skladba, plná elánu a překvapivých momentů.

Hlavním bodem programu bylo představení tří pilířů oslav. Po hudební vsuvce měli hosté příležitost vidět sestřih z projekce GymTV, prvního pilíře, speciál ke 150 letům zahrnující reportáž o chystající se výstavě, rozhovory s bývalými pedagogy, čtení z kroniky nebo prohlídky budov.

Představení druhého a třetího pilíře se ujal Josef Fryš. Těmi bylo vydání publikací o gymnáziu a výstava v přízemí budovy. Mnohé současné i bývalé pedagogy neminulo upřímné poděkování za jejich trpělivost a nadšené plánování tohoto výročí. Speciální potlesk čekal také Magdalénu Studenou, Hanu Kuchyňkovou, autorku výstavy a Václava Havlíčka, autora almanachu.

Slavnostního ukončení setkání v hudebním sále se ujal opět GymBand s písní Uptown Funk.

Hosté byli po půl jedenácté pozváni do přízemí gymnázia, kde symbolickým přípitkem zahájili vernisáž výstavy. Následoval raut, připravený kolektivem kuchařek gymnázia.

Oslavy budou pokračovat také o víkendu, kdy se gymnázium otevře veřejnosti.