Střípky z gymnázia

O lidské velikosti a pádu

,

Jak kruté mohou být někdy cesty osudu a že jsou přece jen starořečtí bohové neomylní, se ve čtvrtek 16. února přesvědčili členové Klubu mladého diváka, kteří v divadle Pod Palmovkou zhlédli klasickou antickou tragédii Oidipus vladař.

Scénář byl přebásněn do modernějšího pojetí a také celá hra jakoby začíná v součastnosti  a končí v antice (alespoň kulisami a kostýmy).

Celé představení provází působivá hra se světlem a strohá jednoduchost kulis, která s příběhem do jisté míry souvisí.

Oidipus se po tom, co porazil Sfingu, která dávala všem poutníkům u bran města hádanku, stal vládcem Théb. Na město však bohové zanevřeli a seslali na ně morovou ránu. Oidipus pošle k věštkyni do delf, aby zjistil, jak se moru zbavit, a dozvídá se, že je třeba najít a zbavit se vraha bývalého krále Théb Láia. Z pátrání postupně vychází najevo, že tím vrahem je nešťastnou shodou náhod sám Oidipus. Ten také zjišťuje, že se tím vlastně naplnila pradávná věštba, která mu určila, že zabije svého otce a spáchá incest se svou matkou – Laiovou ženou. Ta se po tomto zjištění oběsí. Oidipus si probodne oči, protože se už nemůže dívat do cizích tváří.