Střípky z gymnázia

Návrat do roku 2016 poprvé: Besedy, exkurze, zahraniční pobyty, kurzy

,

Jak velí tradice, s příchodem nového roku se naskýtá příležitost poohlédnout se za tím, jaký byl ten předešlý. Bilanční sérii protentokrát pojmeme tematicky. Jaký tedy byl rok 2016 pro gymnazisty z hlediska akcí, které obohatily jejich běžný rozvrh? Kam všude se mohli podívat a s kým se setkat? První část se týká besed, exkurzí a zahraničních výjezdů.

Besedy

I v roce 2016 navštívila gymnázium celá řada osobností. Některé z nich už poněkolikáté, jiné poprvé. Studenti tak měli možnost poslechnout si odborníky z mnoha oblastí a k vědomostem, které získají v hodinách, tak přidat další poznatky ze setkání s těmito osobnostmi. K nim bezesporu – a u koho jiného by bylo více na místě říct tradičně – patří profesor Martin Hilský. Jeho osobnost v sobě snoubí nesmírnou moudrost se skromností. A o jeho daru poutavě vyprávět se gymnazisté přesvědčili 25. dubna, jen dva dny po uplynutí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara, jemuž pan Hilský zasvětil svůj život. S ohledem na statistiky dodejme, že Martin Hilský gymnázium navštívil už posedmé, opět díky pozvání pedagožky Hany Kuchyňkové. V nabitém dubnovém týdnu se gymnazisté setkali také také s propagátory zdravého životního stylu a iniciátory běžeckých akcí na Příbramsku, Alešem Baráškem, Radkem Eliášem a Petrem Švarcem. Celou řadu besed pak pro studenty připravila v rámci prevence kriminality metodička prevence Marie Hlaváčová: během dubnového Dne proti kriminalitě a násilí tak měli žáci nižšího gymnázia možnost setkat se s policisty, ale také seznámit se s prací nízkorahopvého centra Bedna či naučit se základům sebeobrany. Zástupci Policie ČR a městské policie přišli se studenty besedovat ještě několikrát – třeba v březnu a listopadu. V červnu se pak některé třídy seznámily s rizikem drogové závislosti. Mezi nezapomenutelné zážitky určitě patří setkání s bývalým studentem gymnázia a současným medikem Ondřejem Ježkem. Vyprávění o jeho působení v Ghaně zanechalo v mnohých hodně velkou vzpomínku.

Exkurze

Podívat se na odborná pracoviště nebo za památkami, i takových příležitostí měli gymnazisté dost. Ať už šlo o zdejší region – ještě v čerstvé paměti mají jejich účastníci exkurze do podzemí dolu Anna či do brdské přírody a někteří gymnazisté si vybaví i časově vzdálenější exkurze po příbramských památkách a zejména nově zrekonstruované Svaté Hoře – nebo o hlavní město. Tam směřovaly postupně početné skupiny biologů (Hrdličkovo muzeum a zoologická zahrada), fyziků (Akademie věd ČR), angličtinářů (Toulky Prahou v angličtině), francouzštinářů (Francouzský institut), výtvarníků i hudebníků (Národní galerie, Národní divadlo), společnskovědně orientovaných studentů (Parlament ČR), zeměpisců (dokumentární filmové festivaly Jeden svět či Febiofest) nebo dějepisců. Do historie se některé třídy vydaly při návštěvě Legiovlaku nebo Státního okresního archivu, jiní se na celý den zabavili v plzeňské Techmánii, další v prostorách pivovaru. Studenti se ale podívali i do Písku – za historií i divadlem. Ostatně zákulisí divadla navštívili i v místě nejvyšším, přímo ve zlaté kapličce. Další budou vzpomínat třeba na exkurzi po technickém zázemí České televize nebo na prohlídku Vysoké v angličtině. A zapomenout nesmíme ani na exkurze uskutečněné v rámci školních výletů: mezi destinace roku 2016 patřily Orlické hory, Trutnovsko, Lipensko nebo Střední Povltaví.

Zahraniční pobyty

Zahraniční pobyty, mezi něž patří jazykové poznávací zájezdy, výměnné pobyty a zahraniční projekty, patří k nejdůležitějším aspektům jazykového vzdělávání. Poznat nejen historické, přírodní a technické památky, ale i stát se na několik dnů součástí tamních rodin měli možnost účastníci červnového jazykového poznávacího zájezdu do Skotska. Do Francie, přesnějši do Provence, Pyrenejí a na jihozápadní pobřeží této země odjela další skupina studentů v září a také oni se vrátili nadšení ze setkání s autentickou kulturou a jazykem. Stejné to bylo také u další skupiny gymnazistů, která se vydala opačným směrem, do ruského Petrohradu a během cesty tam a zpět navíc účastníci zájezdu poznávali krásy pobaltských zemí. Ani letos nechyběly oblíbené zájezdy do německy mluvících zemí – účastníci si jistě vzpomenou na jedinečnou atmosféru předvánoční Vídně nebo na jarní poznávání Regensburgu. Mimořádnou šanci dostali někteří účastníci projektu Cena vévody z Edinburghu, když se na konci letních prázdnin podívali na Island, a na dobrodružství vpomínají i účastníci červnové exkurze po Slovenském ráji. Členové dalšího projektu, Erasmus+, zase na jaře zamířili do partnerské školy v německém Aurichu, němčináři hostili a posléze i navštívili své kamarády z Lachendorfu, skupina studentek pobývala v partnerské soukromé škole v britském Southamptonu a další skupina, tentokrát v rámci projektu Evropské literární dobrodružství, odcestovala do Německa.

Ročníkové kurzy

Zapomenout nesmíme ani na nedílnou součást jednotlivých ročníků. A tak sotva se poznali, už primáni zamířili do jižních Čech na ozdravný pobyt a prváci do Brd. Současní druháci – ještě coby prváci – absolvovali vydařený týden v zasněžených Krkonoších. A zatímco maturantům se blíží jejich zkoušky, určitě si v květnu vzpomenou, jak si před rokem užívali sportovní kurz na Otavě. To terciáni – dnes už vlastně kvartáni – zase rádi opráší své zážitky z dějepisně-zeměpisného kurzu.

Akcí v roce 2016 nebylo málo – jen exkurzí bychom napočítali ke čtyřiceti. Základem však bez veškerých pochyb byla výuka. Ale přesto přese všechno zůstanou mnohé z akcí nesmazatelně ve studentských vzpomínkách a další z nich jako nenahraditelné zkušenosti nad rámec běžné výuky.