Střípky z gymnázia

Moderní technika a potíže s historií

,

V úterý 12. února měli studenti i pedagogové Gymnázia Příbram příležitost zúčastnit se přímého přenosu měsíčníku Fokus Václava Moravce. Tomu předcházela rozsáhlá exkurze v prostorách České televize na Kavčích horách.

Během odpolední důkladné prohlídky areálu ČT si studenti prošli studia různých pořadů, například Kouzelné školky nebo Máte slovo. Dokonce si směli vyzkoušet i některé kostýmy. Ve zpravodajském prostředí navštívili Studio 6, virtuální Studio 8, studio ČT Sport a dokonce i zpravodajský newsroom. V rámci toho se dozvěděli i o roli veřejnoprávních médií nebo zažili, jak to vypadá v režii, když se vysílá.

Ve večerních hodinách se sešli před Národním muzeem. Tento díl měsíčníku Fokus se vysílal přímo z pantheonu nově rekonstruovaného muzea a nesl název Potíže s historií. Mezi první hosty patřila historička Adéla Gjuričová a režisér Jiří Strach. Ti debatovali o tom, jaké události mají své místo v historii, ať už z hlediska národní památky nebo filmové režie. Na ně navázali novinář Pavel Kosatík a bývalý ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma, kteří se snažili vysvětlit, co a kdo má vliv na výklad dějin. Další dvojice hostů se zaměřila na výuku dějepisu v kapitole nazvané Nudné dějiny. Byli to ředitel Národního muzea Martin Lukeš a předseda Asociace učitelů dějepisu ČR Pavel Martinovský. Na závěr odpovídali všichni hosté na otázky z publika.

Studenti si mohli udělat obrázek o tom, jaké problémy jsou spjaty s historií, jak se jich dá zneužívat nebo jak jim předcházet. Ale především zažili, jak vypadá přímý přenos, jeho příprava a realizace.