Střípky z gymnázia

Lékařem v Ghaně podruhé

,

V pondělí 14. listopadu dopoledne zavítal na gymnázium už podruhé jeho bývalý student a nyní student medicíny Ondřej Ježek. Studenti třetího a čtvrtého ročníku měli možnost poznat kus ghanské kultury z pohledu člověka, který v Ghaně pomáhal místním jako člen misie Operation Mobilization. Na první pohled stejná beseda proběhla už před rokem a půl. Ondřej se však letos v září do Ghany vrátil a studentům zprostředkoval své zážitky z této cesty.

Všem se dostalo poutavého vyprávění doplněného neméně poutavými fotografiemi. Popsána byla příprava, cesta napříč Afrikou i život přímo v Ghaně s tím, že o tom všem Ondřej nemluvil jen jako lékař, ale i jako člověk, který s bezstarostnými ghanskými obyvateli strávil několik týdnů. Popisoval rozdíly mezi našimi kulturami, jak je pro Ghaňany všechno jednoduché a jak zbytečné je drama každodenního života. Zájemce o studium medicíny seznámil s nejčastějšími případy, které vyšetřoval, i prodmínkami, v nichž lékařskou praxi prováděl.

Snad přednáška některého ze studentů inspirovala, aby se také zapojil do některého z dobrovolnických projektů, vypravil se za dobrodružstvím a za pár let o tom gymnazistům poreferoval.