Střípky z gymnázia

La République française

,

Od 16. do 22. září se skupina studentů z Gymnázia Příbram vydala do jižní a jihozápadní Francie. Pedagogický doprovod tvořili pan profesor Kříž, paní profesorka Šedivá a paní profesorka Výborná.

Zájezd začal v pondělí 16. září okolo 18:00, kdy autobus se studenty odjel se studenty směrem na Německo a posléze do jižní Francie.

Celá výprava navštívila v první den Le Pont du Gard. Tento akvadukt z dob Římanů všechny uchvátil svojí monumentalitou a stářím. V ten samý den se navštívilo i velmi známé město Avignon. Zde studenti navštívili známý most a staré město s palácem z dob papežského schizmatu.

Druhý den se začalo s prohlídkou starověkého města Carcassonne. Posléze následovala návštěva Toulouse. Toto krásně zdobené město známé nejen svým historickým centrem, ale i výrobou letounů značky Airbus či vesmírným centrem všechny uchvátilo.

Třetí den byl ve znamení Pyrenejí. Zde se nejen všichni nadýchali čerstvého vzduchu, ale i podnikli túru k vodopádům Cirque de Gavarnie poblíž města Gavarnie.

Daší den jsme navštívili město Bayonne, které je historickým centrem Basků. Toto město v barvách Basků (červené, zelené, bílé) se představilo svými památkami a krásně zdobenými uličkami. Následovala návštěva známého letoviska u Atlantského oceánu Biaritz. Studenti se zde mohli vykoupat v oceánu, a kdo nechtěl, se mohl projít po krásné promenádě a užít si kaváren a typického francouzského jídla s atmosférou města známého hlavně díky svým osobnostem. Poté se vyrazilo směrem k Bordeaux. Studenti navštívili i největší evropskou dunu – stometrovou Dune du Pilat. Zde si mohli všichni prohlédnout krásnou krajinu přímo z vrchu duny.

V předposlední den studenti navštívili město Bordeaux známé svými víny. Následovaly nákupy a odjezd přes střední Francii do Německa a poté do České republiky.

Celý zájezd byl moc vydařený a všichni z něho byli velmi nadšení. Viděli jsme i místa, která nemusí být tolik známá, ale o to byla zajímavější. Co se týče jazykových zájezdů naší školy, tak se Francie řadí jako další úžasný stát, který mohli studenti navštívit.