Střípky z gymnázia

Kanaďané poznávají českou kulturu

,

Program výměnného projektu Cesta přes oceán pokračoval třetím, čtvrtým a pátým dnem. Po náročném středečním programu se všichni uvolnili v tělocvičně při dopoledním sportovním zápolení. Všichni si s chutí zahráli volejbal a po obědě se kanadští hosté zapojili do výuky anglické konverzace, kterou absolvovali s českými žáky z oktávy. Večer se všichni sešli ve studentském klubu, kde se připravovali na nocleh. Pro filmový večer čeští hostitelé vybrali komedii S tebou mě baví svět, která dokázala, že české diváky skvěle baví i více než pětadvaceti letech, ale že svým humorem zaujme i zahraniční diváky. Následný nocleh ve školním klubu pak byl pro všechny zajímavou zkušeností a především vynikajícím zážitkem.

V pátek se kanadští hosté poprvé podívali do Prahy. Zde si v doprovodu svých českých partnerů a pod vedením pedagogů J. Fryše a B. Šetkové také vyzkoušeli cestu městskou hromadnou dopravou, aby poté mohli obdivovat krásy hlavního města z petřínské rozhledny. Nutno dodat, že výstup na kopec ani na vrchol rozhledny nedělal studentům žádné potíže a že naopak nadále potvrzovali výborný dojem, který v očích hostitelů během prvních dnů zanechali. Na Petříně byli Kanaďané stejně jako Češi velmi zaujati zrcadlovým bludištěm, kde spouště fotoaparátů téměř nestačily cvakat. Po procházce Kampou se skupiny odebrala do Holešovic, kde dostala příležitost vyzkoušet si svoji zdatnost na horolezecké stěně.

Sobotní program sliboval návštěvu Rožmitálu pod Třemšínem. Pod vedením Mgr. Marcely Haškové a PhDr. Josefa Fryše absolvovali hosté příjemnou jarní procházku historickým Rožmitálem, která měla dva vrcholy – prohlídku kostela Povýšení svatého Kříže ve starém Rožmitále, kde všechny zaujal osud Jakuba Jana Ryby a kde si prohlédli tamější původní varhany, a návštěva koncertu jazzového orchestru rožmitálské základní umělecké školy Forevergreens.

Nedělní průvodkyní se stala Mgr. Eliška Chovancová, která všechny pozvala na Královskou cestu v Praze. Z Pohořelce všichni vyrazili přes Loretu k Pražskému hradu, odtud Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí. Procházka po Karlově mostě se určitě zapsala do paměti kanadských studentů i učitelů, kteří si opět připomněli fakt, na který své české kolegy sami mnohokrát upozornili – že stáří českých architektonických památek je pro ně nepředstavitelné, vždyť to, co v Novém Skotsku považují za starobylé, pochází maximálně z 18. století. Ani aprílové počasí nezhatilo dojem z cesty starou Prahou, která se tak stala krásným vyvrcholením prvního týdne projektu Cesta přes oceán, zvláště když měla skupina ojedinělou příležitost potkat prince Charlese.