Střípky z gymnázia

Jednotka intenzivního života

,

Co je smyslem našeho života? Umírají dnešní lidé smířeně a naplněně, přestože své poslední roky života třeba tráví v nemoci, závislí na lécích a pod dozorem lékařů? Paliativní péče a smrt jako taková je v našem prostředí tak trochu tabu. Právě tato témata ale otevřelo pondělí 19. září.

Žáci vyššího gymnázia z obou pracovišť měli ten den možnost v hudebním sále se zúčastnit promítání filmu Jednotka intenzivního života. Tento dokument vznikl v minulém roce, za rok 2021 také jeho režisérka Adéla Komrzý získala Českého lva v kategorii dokumentárních filmů a oceněn byl i Cenou české filmové kritiky.

Takto zní výstižný popis dokumentu na portálu csfd.cz: Lékaři Ondřej a Kateřina se při své práci často dotýkají nedotknutelného. Průkopníci české nemocniční paliativní péče otevírají v celovečerním dokumentu témata, která z našich životů v podstatě zmizela. V prostředí robotické medicíny a zbožštělých bílých plášťů, orientujících se na nemoc jako takovou, se do středu jejich pozornosti vrací člověk. V intimních rozhovorech lékaři se svými pacienty hledají odpovědi na otázku, na niž se v nemocnicích, kde život končí pro 60-70 % české společnosti, bohužel zapomíná: „Jak žít dobrý život s nemocí?“ Režisérka Adéla Komrzý v průběhu tří let dokumentovala Oddělení paliativní péče ve VFN na Karlově náměstí v Praze. To vzniklo jako pilotní projekt, jenž má sloužit jako modelový příklad ostatním nemocnicím. Tým odborníků pomáhá pacientům nalézt řešení a učinit rozhodnutí, které pro ně v době nekonečných možností umělého prodlužování života může být dobré. Protože život neznamená jen to, že srdce bije a plíce dýchají…

Po filmu následovala beseda s jeho protagonistou MUDr. Ondřejem Kopeckým, primářem Kliniky paliativní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Kromě toho, že odpověděl na otázky studentů, jim sám některé pokládal. Rozvinula se tak debata, při které mnozí sdíleli své zkušenosti s úmrtím v rodině a podělili se se svými pocity a myšlenkami.

Spolu s promítáním a besedou proběhla také sbírka pro Nadační fond Kliniky paliativní medicíny. Celou akci zorganizovala studentka oktávy Hana Kopecká společně s PaedDr. Lenkou Blažkovou. Za to jim od všech zúčastněných patří velký dík!

Foto: Vít Šimánek (4.C)