Střípky z gymnázia

Jed? Do kávy?

,

Maryša, divadelní hra Aloise a Viléma Mrštíkových, se opět hrála v Divadle Antonína Dvořáka. Toho využil nemalý počet studentů třetího ročníku, septimy a 1.A, kteří se na ni vydali v pondělí 4. února v doprovodu Mgr. Václava Havlíčka a Mgr. Daniela Kříže.

Hlavní postavu Maryšu, po které autoři hru pojmenovali, se rozhodnou rodiče provdat za vdovce Vávru. Maryša se jim to snaží rozmluvit, neboť Vávra svou bývalou ženu utrápil. Je dokonce ochotná vzdát se Francka, jejího milého. Rodiče přesto na sňatku s Vávrou trvají, a tak se jako slušná, počestná a zbožná dívka podvolí a provdá se za něj. Jen čas ukáže, jak se zmýlili. Maryša se trápí čím dál víc a do toho se vrací z vojny Francek. Přemlouvá ji, aby spolu utekli do Brna. Maryša sice odmítá s Franckem odjet, zároveň se ale rozhodne se Vávry zbavit – přidáním jedu do kávy.

S Maryšou se diváci seznámili v podání Anny Fixové. Její rodiče hráli Tomáš Töpfer a Helena Karochová, jako Francek se na scéně předvedl David Krchňavý a Vávru ztvárnil Vladimír Senič. Známý příběh o tvrdém manželství, rodičích a dětech, vzdoru i marné lásce byl zpracováním velmi podobný originálu. Diváci si tak mohli naplno vychutnat krásný hanácký dialekt nebo krásné kostýmy. Emotivní výkony herců pak každého přinutili hluboce se zamyslet. Závěrečný bouřlivý potlesk, během kterého se celý ansámbl několikrát vracel na pódium, byl krásným vyvrcholením celého večera.

Maryša je jedním z děl v kánonu, kdo si ji tedy k maturitě vybere a na představení byl, získal kromě krásného zážitku i velmi praktickou výhodu.

Foto: Lukáš Janičina, Divadlo Antonína Dvořáka Příbram