Hudba, vlastně Musik, se jako podstatné jméno sice píše v němčině tak jako tak s velkým písmenem, ale i kdyby ne, tak tahle určitě ano. Totiž ta hudba, kterou společně „předváděly“ dva školní orchestry na tradičním výměnném pobytu. Od 8. do 13. června totiž pobýval školní orchestr Gymnázia Příbram GymBand u svých přátel v severoněmeckém Aurichu. Už třetím rokem tak pokračovala hudební výměna těchto dvou orchestrů, a tak se mnozí v neděli 8. června večer setkali před budovou gymnázia v Aurichu jako staří známí. A ti, co se neznali, tak brzy působili také.
Dvacítka příbramských gymnazistů doslova od primy až po maturanty pod vedením dirigentky Mgr. Miloslavy Šmolíkové a tentokrát i v doprovodu několika členů školní televize GymTV, kteří se pobytu zúčastnili v rámci bilaterální schůzky projektu Comenius, absolvovala jedenáctihodinovou cestu až na samý severozápadní cíp Německa, do oblasti východního Fríska a byla ubytována svými vrstevníky z místního gymnázia. To navštěvuje celkem 1800 žáků a mnozí z nich studují v třídách s výukou zaměřenou na dechové nástroje.
Hlavní náplní programu bylo samozřejmě zkoušení vybraných skladeb, a to jak zvlášť, tak i společně, na závěrečný koncert. Ale hned na pondělí si hostitelé připravili atraktivní program v podobě plavby v desetimístných kánoích po místním kanálu spojujícím Aurich s okolními městy a Severním mořem. Osazenstvo kánoí se dosyta vyřádilo, takže zpět do přístavu dorazili všichni promočení na kost, přestože se nikdo nepřevrhl. Ve středu všechny přivítal ředitel Gymnázia Aurich Dieter Schröder a odpoledne byl na programu výlet k blízkému Severnímu moři. Počasí bylo nadmíru vydařené, a tak si všichni mohli užít specifika wattového pobřeží, rozsáhlých písčitých pobřežních mělčin, kdy za odlivu se museli brodit místy i 40 cm hlubokým, ale příjemně prohřátým bahnem více než kilometr k vodě. Takový zážitek byl snad příjemnější než koupání a všem se rozhodně zamlouval.
Ve čtvrtek přišel na řadu společný koncert. Nejprve zahrál GymBand Příbram. Ten do svého letošního repertoáru zařadil i několik novinek – třeba Vangelisovy Chariots of Fire v úpravě studenta gymnázia Adama Závodského nebo Louisem Armstrongem proslavenou píseň What a Wonderful World. Pak přišel na řadu BigBand Aurich vedený Mario Haseborgem. Zazněly třeba skladby Michaela Jacksona v úpravě pro bigband. Vrcholem se stala pětice skladeb hraná společně dvaačtyřiceti hudebníky. Vše začala známá melodie z filmu Rocky Eye of the Tiger a pokračovalo se jazz-rockovou skladbou Herbieho Hancocka Watermelon Man, Jacksonovým Thrillerem, jazzovým standardem In the Mood a celou sérii zakončila symbolicky skladba Happy Together.
Právě název skladby Happy Together snad nejlépe vystihuje obrázek, který jsme mohli vídat celý pobyt – oba bandy totiž byly opravdu spolu šťastné. Dík patří především hostitelským rodinám, samotným německým studentům a především oběma pedagogům, Mario Haseborgovi a Míle Šmolíkové. Tak na podzim v Příbrami Auf Wiedersehen!
Projekt byl realizován za podpory Města Příbram.