Střípky z gymnázia

Horolezci, horolezkyně, horolezčata

,

V podvečerních hodinách v neděli 7. května přivítala třetina žáků 1.C skupinku deseti studentů a jejich učitelů z III. Gimnazija Zagreb, kteří do Příbrami přijeli na týdenní pobyt v rámci projektu Erasmus+. Studenti 1.C se stali jejich hostiteli a Chorvati tak byli ubytovaní po celém příbramském regionu, od Rožmitálu až po Řitku. Společnými tématy pro tento pobyt bylo Think Green, Be Fit a hiking, tedy chození po horách. Celý týden se tak nesl v duchu poznávání krás české přírody.

První den se všichni vydali objevit CHKO Brdy. Ráno vyjeli z parkoviště pod Svatou Horou autobusem do Obecnice, odkud se vydali na nejvyšší vrchol Tok (865 m. n. m.). Na začátku dostal každý fotku, na které byla vyfocená část cesty, po které měli jít. Po úspěšném vystoupání se odměnili piknikem na louce Carvánce. Poté je čekal sestup zpět s úsměvy na tvářích a 16 km v nohách.

Úterý zahájili ve škole, kde je jako první čekala prohlídka budovy v Balbínově ulici, následovaly seznamovací aktivity. Pak přišly na řadu prezentace projektů, které si připravily skupinky z každé třídy. Čeští studenti v nich představili jednotlivé památky, které spolu v následujících dnech navštíví. Naopak chorvatští si připravili prezentace na téma hiking. V poledne společně poobědvali ve školní jídelně. Odpoledne se přesunuli za krásného slunečného počasí do terénu, kde se rozdělili do skupin, a čekal je takzvaný city hunt, neboli lov po městě. Připomněli si, a někteří vůbec poprvé vyzkoušeli, orientaci pomocí GPS souřadnic, díky kterým chorvatští studenti poznali centrum Příbrami, s konečným cílem na Svaté Hoře. Poté se přemístili k jednomu ze studentů, kde se poznali ještě lépe díky zahradní party.

Na středečním programu byl výlet do Prachovských skal. Tam si za krásného počasí užívali výhledy na Český ráj. Pak přejeli do Jičína, kde po náročném stoupání a klesání po pískovcových útvarech měli možnost navštívili místní kavárny.

Ve čtvrtek se za chladnějšího počasí vydali na Šumavu. Čekal je výlet k Černému a Čertovu jezeru a návštěva hlavního evropského rozvodí.

Poslední společný den začali návštěvou v budově Legionářů, kde se jich ujal pan učitel Fryš, který je v angličtině provedl celou školou od učebny výtvarné výchovy až po bunkr. Poté se přesunuli zpět do Balbínovy ulice, kde proběhly poslední prezentace a oběd. Odpolední program naplnil společný laser game na rozloučenou.

V sobotu nastal den loučení s novými přáteli, kteří ale ještě svoji výpravu neukončili. Jejich další zastávkou bylo hlavní město Praha, kde ze soboty na neděli přespali, a v neděli nevynechali návštěvu Kutné Hory, hlavně chrámu sv. Barbory a Kostnice. Tím se všechna jejich přání vyplnila a mohli se vydat zpět do své domoviny.

Více fotek zde.