Střípky z gymnázia

Felicitations! Bravo!

,

Řekneme-li francouzština, lidé si většinou představí melodický jazyk, příjemný na poslech. Možná se jim vybaví nezaměnitelný hlas Edith Piaf nebo jiného známého interpreta. Pak si ještě vzpomenou na dovolenou, kterou třeba strávili ve Francii a při níž ochutnali světoznámou francouzskou kuchyni nebo byli inspirování tvořivou francouzskou módou. Zkrátka dá se říct, že jazyk ani kultura Francie nejsou pro nikoho zcela neznámé pojmy.

Dokonce existují lidé, kteří si již zmíněný melodický jazyk a kulturu oblíbili natolik, že mu věnují zvláštní pozornost při studiu a zažívají, že jejich snaha dochází ocenění.

25. dubna 2013 se ve Francouzském institutu v Praze sešlo množství nadšených frankofilů, vítězů krajských kol olympiády ve francouzštině, aby předvedli dosažené znalosti a schopnosti komunikace v celostátním kole Jazykové soutěže ve francouzštině.

Této soutěže, organizované Národním institutem dětí a mládeže ve spolupráci s Francouzskou ambasádou v Praze, se za Středočeský kraj zúčastnila studentka kvinty Gymnázia Příbram Alžběta Bartáková a obsadila pěkné 7. místo na úrovni B1 v konkurenci těch nejlepších ze 14 krajů. Bětko, FELICITATIONS! BRAVO! 7. místo v České republice je obrovským úspěchem pro studentku, která se učí francouzštinu teprve 3. rokem pouze v rámci školní výuky, nemá žádné soukromé hodiny ani pravidelně nenavštěvuje žádnou francouzsky mluvící zemi.

Tento úspěch je zároveň i znamením, že výuka francouzštiny na našem gymnáziu má své stabilní místo a přináší viditelné výsledky nejen formou soutěží, ale například i u státní maturity. Studenti oktávy a čtvrtých ročníků při letošním zkušebním maturitním testování dosahovali úspěšnosti kolem 90 %. Někteří studenti oktávy též úspěšně složili mezinárodní zkoušku DELF na úrovni B2, což jim přináší plusové body u přijímacích zkoušek na vysoké školy a též si tím násobí své šance na trhu práce v České republice, v rámci Evropské unie i ve frankofonních zemích.

Učíme (se) francouzštinu z mnoha důvodů a výsledky nás všechny skutečně těší.

Alžběta Bartáková v rozhovoru pro GymTV v září 2012
Alžběta Bartáková v rozhovoru pro GymTV v září 2012