Střípky z gymnázia

Do Londýna k Shakespearovi

,

Zcela ojedinělý zážitek čeká na skupinku studentů a pedagogů gymnázia v druhé polovině příštího týdne. Stanou se totiž oficiálními vyslanci nejen České republiky, ale i celého evropského kontinentu na mezinárodní konferenci Worlds Together (Světy společně), která se koná v rámci World Shakespeare Festival (Světový shakespearovský festival) v Londýně.

Gymnázium Příbram získalo ve spolupráci s Britskou radou tři studentské a dvě učitelské akreditace, a tak budou Příbramští po boku studentů a učitelů z Ománu, Indie, Brazílie, Hong Kongu, USA a Jihoafrické republiky účastníky vzdělávací konference, kterou navštíví přední odborníci na Williama Shakespeara z řad pedagogů, umělců a akademiků, aby zde společně diskutovali nad dramatikovým odkazem pro dnešní mladou generaci a přístupy k jeho díle ve vzdělávání.

Konference Worlds Together je součástí půlročního projektu World Shakespeare Festival, největšího festivalu, jaký se kdy k poctě anglického dramatika uskutečnil. Je organizován Královskou shakespearovskou společností (Royal Shakespeare Company) a zahrnuje přednášky, konference, divadelní projekty, výstavy a představení po celé Británii, především pak v Londýně a tvoří jakousi kulturní paralelu s olympijskými a paralympijskými hrami, které letos Londýn rovněž hostí. Nabitého programu, který bude probíhat zejména na jednom z ikonických míst kulturního Londýna, v galerii Tate Modern po tři dny od rána do pozdního večera, se za příbramské gymnázium zúčastní studenti kvinty Alžběta Bartáková a Tomáš Rosa a oktaván Šimon Pešta. Ti se v průběhu loňského roku aktivně zapojili do akcí, které gymnázium ve spolupráci s Britskou radou na shakespearovské téma pořádalo. V Londýně budou v mezinárodních skupinách mimo jiné připravovat závěrečné představení konference, mimo galerii Tate Modern také na prknech britského Národního divadla a Shakespearova divadla Globe. Jejich pedagogický doprovod, PaedDr. Hana Kuchyňková a Mgr. Marcela Hašková, se zúčastní řady vzdělávacích přednášek a workshopů.

Všem pěti přejeme, aby si tuto ojedinělou akci užili a aby je po profesní i osobní stránce co nejvíce obohatila.