Střípky z gymnázia

Croeso i Gymru

,

Aneb Vítejte ve Walesu. Tahle specifická část Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se v týdnu od 9. do 17. června stala dočasným domovem padesátky gymnazistů, kteří se sem v doprovodu tří pedagogů vypravili na letošní jazykový poznávací zájezd po Britských ostrovech. Unijní země s drakem ve znaku, nepochopitelnou řečí z rodiny keltských jazyků (jejíž základy stále ještě ovládá většina obyvatel) a ovcemi všude kolem, kam až oko dohlédne, studentům ukázala svoji maximálně přívětivou tvář.

Vše ovšem začalo dnem prožitým v Nizozemsku, kam studenti po noční cestě dorazili v neděli ráno. Nejprve strávili několik příjemných hodin pod větrnými mlýny a mezi vodními kanály skanzenu Zaanse Schans a pak absolvovali více než hodinovou projížďku po amsterdamských grachtech. Kapitán lodi byl v dobrém rozmaru a k zevrubnému výkladu přidal i nejužší průjezdy pod mosty, do kterých tady turisty jinak nevozí. Večer se pak všichni nalodili na trajekt, v jehož kajutách strávili šestnáctihodinovou plavbu do Newcastlu.

Tam dorazili v pondělí ráno a pokračovali na západ přes město Durham, kde navštívili majestátní katedrálu, do Lake District, Jezerní oblasti. Vedle Walesu totiž byly dalším cílem zájezdu britské národní parky. Nádherná krajina největšího britského národního parku upoutala kopci, pastvinami, jezery a také uzounkými silničkami z obou stran obklopenými kamennými zídkami – jak stvořené pro dlouhý autobus, kvůli němuž musela auta v protisměru nejednou couvat. Ale Britové jsou zvyklí a ani jednou se nestalo, že by na český autobus mněkdo troubil nebo gestikuloval. Po největším anglickém jezeře, Lake Windermere, se gymnazisté projeli lodí. A pak už je čekal přejezd do severního Walesu, kde je v Colwyn Bay přivítaly jejich první rodiny.

V úterý byla na programu nejzápadnější část severního Walesu, ostrov Holyhead a na něm přírodní rezervace South Stack. Až pohádkové výhledy na zdejší maják uchvátily snad každého. A stejně zaujatí byli účastníci zájezdu při hledání papuchalků, kteří zde vzácně hnízdí. Pamatovat si všichni budou také návštěvu majáku, včetně prohlídky jeho světelné signalizace. Opomenout nemohli ani zastávku ve městečku Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, obci s nejdelším názvem na světě. Atmosféru přímořského letoviska zažili ve městě Llandudno, kde je historická tramvaj vyvezla nejprve k dolům z doby bronzové a pak až na vrchol Great Orme, odkud se nabízel krásný pohled na město i moře. Po návratu zpět si mnozí pochutnali na tradičních fish and chips a prošli se po pláži. Na závěr navštívili ještě město Conwy s mohutným hradem a v kontrastu s ním nejmenším domem ve Velké Británii. Řidiče navíc ještě čekala zkouška v podobě průjezdu městskou branou, kde pro atobus zbývá po stranách pět centimetrů.

Středeční den byl věnován z velké části národnímu parku Snowdonia. Historický vláček je při převýšení 800 metrů vyvezl na nejvyšší vrchol Walesu a druhý nejvyšší celého Spojeného království, Snowdon. Měli štěstí, že přicházející mraky ještě neskryly vrchol ve výšce 1085 metrů do mlhy. Pak přišla na řadu procházka okolo Cader Idris, jednoho z mnoha jezer národního parku, a zastávka u vodopádu Swallow Falls. Pak gymnazisté zamířili do městečka Harlech. Někteří prošli zdejší hrad a většina se vydala také na nedalekou písečnou pláž. Na závěr přišel průjezd oblými kopci další části národního parku Snowdonia, na jehož cestičkách snad nikdo nikdy autobus neviděl. Rozhodně ne zdejší ovce, kterých prý na jednoho Velšana připadá hned pět.

Ve čtvrtek se studenti rozloučili se svými prvními rodinami a zamířili do Chesteru, anglického města na hranicích s Walesem. Jeho římské památky a jedinečnou architekturu ale brzy přebila zpráva, že po poledni město navštíví sama královna Alžběta II. Takže změna programu – ale vyplatilo se! Spatřit královnu na vlastní oči a ještě z luxusní vzdálenosti několika málo desítek mětrů za to rozhodně stálo! Poslední zastávkou v severním Walesu se pak stal Pontcysyllte Aqueduct, unikátní stavba, takové mimoúrovňové křížení vodních cest. Akvadukt zapsaný na seznam UNESCO je vlastně mostem, po němž ve výšce téměř 40 metrů vede vodní kanál Llangollen. Jde o největší akvadukt ve Velké Británii. Před ubytováním v dalších rodinách, tentokrát v Bristolu, pak ještě studenty čekala večerní zastávka u fotogenické zříceniny kláštera Tintern Abbey.

Páteční den byl zaměřen na poznávání jižního Walesu. Dopoledne strávili účastníci zájezdu v hlavním městě Walesu, Cardiffu, a pak zamířili do černouhelných dolů Big Pit, kde i Příbramští studenti, zvyklí na prohlídkové okruhy domácího Hornického muzea, ocenili zážitek, který nabízí obdobné velšské muzeum se svou jízdou důlním výtahem do hloubky 90 metrů a prohlídkou tamních štol. Na závěr tohoto dne byla na programu návštěva Rhossili Bay, pětikilometrové pláže, na níž jsou dodnes k vidění vraky lodí, které tu ztroskotaly. Někteří odvážlivci tady dokonce okusili vlny zdejšího moře.

Sobota znamenala dát sbohem Walesu a přesunout se do jižní Anglie. V Southamptonu se gymnazisté nalodili na trajekt a přejeli na ostrov Wight. Tady místním autobusem projeli až k the Needles, unikátnímu křídovému útvaru, který mohli pozorovat po jízdě lanovkou na pláž. A pak ještě prohlídka Osborne House, sídla královny Viktorie, cesta trajektem zpět do Southamptonu a pak už dlouhá jízda směrem Česká republika. Domů dorazili všichni v neděli po páté hodině večerní.

Měli tak za sebou vydařený týden – přálo jim štěstí, počasí, spoustu toho viděli, rozhodně si procvičili angličtinu a poznali britský životní styl. Každý z gymnazistů dokonce ve dvou rodinách. A rodiny se při rozloučení velmi často nechávaly slyšet, že čeští studenti byli výbornými hosty – ocenění, kterého si jako pedagogové velmi vážíme. Na závěr se sluší poděkovat právě 50 studentům za jejich bezproblémové chování, kolegyním Marcele Haškové a Alici Matulové za pedagogický doprovod, průvodkyni Tereze Vidimské za bezvadně připravený program a flexibilitu, řidičům z dopravní společnosti Lechner, protože zájezd, který jsme si vymysleli, nepatřil po stránce řízení k těm jednoduchým, cestovní kanceláři Royal za to, že podle našeho návrhu připravila zcela nový zájezd, a samozřejmě královně, že si na nás našla čas! Tak Diolch a Hywl fawr, Cymru! Thank you and Good-bye, Wales!

[elfsight_instagram_feed id=“4″]