Střípky z gymnázia

Azbuka místo latinky aneb Ruštináři se utkali v kraji

,

Znalost 33 znaků ruské azbuky prokázalo 30 studentů v pondělí 25. března na půdě Gymnázia Příbram. A nejen ji. Krajské kolo ruské olympiády prověřilo především hbitost reakcí a rozmanitost slovní zásoby v tomto východoslovanském jazyce. Organizace se chopili PhDr. Jakub Konečný, Ph. D. a Mgr. Pavla Karasová. S přípravami a prováděním po škole pomáhali studenti ruského jazyka z 2.B.

Soutěžilo se ve 3 kategoriích. První kategorii základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií ovládl Daniel Košta ze Základní školy Březnice s neskutečných ziskem 99 bodů ze 100. Druhé místo obsadila Karolína Majerová ze Základní školy, Příbram VII, 28. října a třetí skončila Adéla Jeřábková ze Základní školy Zruč nad Sázavou.

Mezi silnou konkurencí studentů středních škol vybojovala první místo Karolína Havránková z Gymnázia a SOŠE Sedlčany. Druhý a třetí skončili David Filip z OA Neveklov a Jakub Dlouhý z Gymnázia Kolín. I Gymnázium Příbram mělo své zastoupení. Emma Podušková vybojovala na domácí půdě 4. místo v kategorii SŠ.

Poslední kategorie SŠ+ byla určena studentům, kteří mají možnost dorozumívat se rusky v běžné konverzaci. S rozdílem jednoho bodu zvítězila Yevheniia Honcharenko z Gymnázia a SOŠE Sedlčany, následovaná Bernatem Mikhailem z OA Neveklov a Alinou Csucskou z Gymnázia J. S. Machara v Brandýsu nad Labem.

Všichni umístění na stupních vítězů si odnesli výhru v podobě poukazu na nákup knih.

Foto: Adina Kazdová, Tomáš Čechura, Mgr. Pavla Karasová