Střípky z gymnázia

Cornwall v plné kráse

,

[adrotate group=“1″]I v letošním školním roce letos se skupina padesáti zájemců z příbramského gymnázia vydala do Anglie, tentokrát pod vedením PhDr. Josefa Fryše a Mgr. Marcely Haškové. Cílovou destinací byl Cornwall, oblast jihozápadní Anglie, jejíž pobřežní města, přístavy a přírodní zajímavosti poskytly atraktivní a rozmanitý program po celou dobu zájezdu.

Oproti minulým ročníkům, kdy žáci poznávali zejména známější místa jako například Stonehenge či Oxford, se letos zájezd zaměřil spíše na ne tak známé, avšak neméně zajímavé památky. Jako jeden příklad za všechny můžeme uvést například Bedruthan Steps, masivní břidlicové skály rozmístěné na pobřeží, po nichž se podle pověsti procházel obr Bedruthan. Mezi dalšími navštívenými místy na nejzápadnějším cípu Anglie bylo například také pozoruhodné divadlo na skalním útesu Minack Theatre, nejzápadnější mys Velké Británie Land’s End, normanský klášter na přílivovém ostrůvku St Michael’s Mount nebo přístavní města a městečka Penzance a St Ives. Skupina navštívila také komplex největších skleníků světa vybudovaný ve zrevitalizovaném dolu na kaolín Eden Project, zahrady Trelissick Garden, rybářskou vesničku Mevagissey či třetí nejhlubší přírodní přístav na světě Falmouth, kam se všichni svezli lodí. Sedmidenní program orámovaly návštěva známého přístavu Plymouth a pobyt v Londýně.

Ubytování bylo jako už tradičně zajištěno v hostitelských rodinách, tentokrát v městečku St. Austell. To skýtalo výhodu přímého kontaktu s Angličany, a mnoho studentů si tak procvičilo a rozvinulo anglickou
konverzaci a navíc měli všichni možnost seznámit se s životním stylem svých hostitelů. Nejeden pobyt v anglických rodinách končil vřelým objetím a pozváním k návštěvě při dalším pobytu studentů v Cornwallu.

Celý pobyt byl velice podařený, a to i díky příznivému počasí, které nás většinu zájezdu provázelo. Všichni si tak naplno mohli ověřit, že k tomuto kraji patří i na Anglii nepříliš obvyklé palmy, které v kombinaci s všudypřítomnými rozkvetlými hortenziemi, křikem racků, plážemi a skalními útesy vytvářejí jedinečnou atmosféru Cornwallu. Nezbývá než doufat, že i v příštích letech budou všechny zájezdy alespoň stejně úspěšné, jako ten letošní.