Střípky z gymnázia

Comenius a příběhy staré Prahy

,

Víte, jaké rozměry má katedrála sv. Víta nebo která z jejích vitráží byla namalována Alfonsem Muchou ve stylu secese? Co všechno můžeme vyčíst z ciferníku na pražském orloji nebo co symbolizují postavy v jeho hlavním průčelí? Proč se v českém erbu objevuje motiv lva a jak souvisí s pověstí o Bruncvíkovi? Jaký úděl měl Jan Nepomucký a kde se přesně nachází místo na Karlově mostě, kde byl shozen do Vltavy?

To je jen zlomek otázek, na které se snažili odpovědět studenti projektu Comenius pod vedením svých učitelů a zkušené průvodkyně paní Ing. Evy Ježkové. První týden v lednu využil Comenius ředitelského volna k zdokonalení se v české historii a k provádění po královské cestě v Praze.

Termín dubnové mezinárodní schůzky Comenia v Příbrami se neúprosně blíží, a tak je nutné připravit studenty i na to, že budou během schůzky své vrstevníky z Německa, Polska, Norska a Itálie provádět historickou částí Prahy. K tomu, aby byl výklad poutavý, je třeba jej zpestřit historkami, poutavými příběhy nebo hádankami. Posluchači si pak dlouho pamatují, o čem byla řeč a jak věc souvisí s českou historií.

Odměnou za odpoledne strávené v Praze byla návštěva večerního představení „Africania“ v Image Theatre poblíž Staroměstského náměstí. Skvělé taneční a artistické výkony spojené s prvky černého divadla ukázaly, jak je možné vyprávět příběh beze slov. Obecenstvo s mezinárodní účastí se skvěle bavilo.

Večer plný magie a kouzel se stal vodítkem, jak nastudovat část divadelní hry v angličtině, kterou si studenti Comenia se svými zahraničními kolegy sami sepsali.

A co provádění po Praze? To bude záležitostí menších týmů z řad Comenia. Členové projektu si momentálně připravují podklady o známých místech a jejich příbězích v angličtině.

Závěrem ještě kontrolní otázka. Víte, že je možné v centru Prahy najít malou sklárnu, kde vám za symbolický poplatek ukáží, co všechno se dá vyrobit z foukaného skla? Jestli ne, tak se ptejte studentů projektu Comenius. Ti viděli vše na vlastní oči.