Střípky z gymnázia

Co se dá postavit z lega?

,

 

Na kroužku robotiky se naučíte mnohé. Název samozřejmě mluví za vše, ale co si pod tím má člověk představit? Místnost plnou velmi mladých a pak o pár let starších kluků, kteří neustále chodí něco zjišťovat nebo měřit, hrají si s drobnými součástkami a pomocí programovacího prostředí řeší zadané úkoly.

V rámci implementace krajského akčního plánu (IKAP), jehož cílem je zvýšit možnosti (a zájem studentů) zejména v oblasti polytechnického vzdělávání, funguje na Gymnáziu Příbram mimo robotiky i řada dalších kroužků, vždy vedených učitelem z gymnázia. Díky tomu, že se gymnázium stalo partnerem tohoto projektu, obdrželo finanční příspěvek na nové vybavení a zajištění těchto aktivit.

Přímo kroužek robotiky, vedený Mgr. Václavem Benešem, běží už od září 2015. Impulsem pro jeho založení byla předcházející Robosoutěž na jaře téhož roku. Od té doby se gymnazisté účastní vždy listopadového (pro SŠ) a dubnového termínu Robosoutěže (pro ZŠ). Momentálně se tak na ni připravují dva tříčlenné týmy z nižšího gymnázia. Letos je zadáním přesun, popřípadě třídění barevných kostek v časovém limitu.

Stavebnice, kterou ke konstrukci robotů používají, je LEGO Mindstorms. Ta je totiž i jednou z podmínek Robosoutěže ČVUT. Zatím na programování používají speciální grafické prostředí, protože to zjednodušuje práci. Pravdou ale je, že roboty lze programovat například i pomocí jazyků, jako je Java a C a pravděpodobně by to i příkazy urychlilo.

Společné řešení konstrukčních a programovacích problémů zatím zlákalo jen kluky. V přátelské atmosféře by si ale určitě přišly na své i dívky, které nejsou omezovány konvencemi. Naučit studenty něco nového je přece jen i samotným cílem IKAPu.