Střípky z gymnázia

Česko-německý hudební týden

,

V týdnu od 3. do 9. června se uskutečnila druhá část výměnného projektu školních orchestrů Gymnázia Příbram a německého Gymnázia Aurich, GymBandu a BigBandu. Šlo o druhý ročník projektu obou škol, který se uskutečnil za podpory Města Příbram. Návštěva studentů z  Aurichu začala v pondělí 3. června. Z důvodu záplav však hosté přijeli až v deset hodin večer po strastiplné šestnáctihodinové cestě. Proto se po uvítání hned rozešli do rodin, v nichž byli po následující týden ubytováni.

V úterý se dvacítka německých hudebníků společně se svými hostiteli zúčastnila výuky. Během ní také proběhlo oficiální přivítání ředitelkou školy Mgr. Ivou Kadeřábkovou. Středečním programem byl výlet do Prahy. Čtyřicetičlenná skupina se vydala na Petřínskou rozhlednu a do zrcadlového bludiště. Ve čtvrtek dopoledne se konal koncert pro několik tříd hostitelské školy, Gymnázia Příbram, a odpoledne byl volný program.

V pátek dopoledne všichni navštívili Hornické muzeum Příbram. Odpoledne přišla na řadu garden party na Svaté Hoře, v jejímž průběhu se všichni dobře bavili a ke konci si sdělili jak své dojmy ze skoro uplynulého týdne, tak svá přání, hlavně aby se zase brzy všichni sešli.

V sobotu měli studenti program s hostitelskými rodinami. V odpoledních hodinách se pak dostavili na zámek v Březnici, kde absolvovali prohlídku v angličtině. Poté byla poslední zkouška před koncertem pro rodiče i veřejnost, kde napřed zahráli hosté, pak GymBand a nakonec oba orchestry dohromady. Když čtyřicet hudebníků z obou zemí rozeznělo krásné prostředí nádvoří březnického zámku, nastal ten pravý vrchol celého týdne. Repertoár od jazzu až po Michaela Jacksona a rozmanitost nástrojů od smyčců, přes flétny, klarinety, saxofony až po rytmickou sekci nebo třeba trombóny přinesly návštěvníkům koncertu opravdový zážitek.

Na neděli už zbyl jenom odjezd – již kolem šesté hodiny ráno se všichni loučili před gymnáziem, odkud němečtí přátelé vyrazili směr Aurich. Celý týden si všichni užili a doufáme, že se za rok opět uvidíme. Danke schön!