Letos si připomínáme 35 let od sametové revoluce, která ukončila komunistický režim. V rámci oslav svobody je důležité učit se o událostech novodobých dějin. Z toho důvodu se v pondělí 18. listopadu zúčastnili studenti z pracoviště Balbínova dvou besed s tématem politických represí za komunistického režimu.
Díky iniciativě dějepisářů dorazili historikové František Bártík a Václav Trantina, kteří pracují v Hornickém muzeu Příbram na pobočce Památník Vojna Lešetice. František Bártík také spoluracuje s Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.
Povídání Františka Bártíka se zaměřovalo na události 50. let 20. století. Mluvil o vyšetřovacích věznicích StB a o tom, jaké praktiky se v nich používali. Na příkladech konkrétních politických vězňů vysvětlil, jak krutá tato doba byla. Podrobněji se zaměřil například na případ faráře Toufara a takzvaný číhošťský zázrak.
Václav Trantina přiblížil gymnazistům, jak fungovaly tábory nucených prací mezi lety 1948 až 1954. Dozvěděli se mimo jiné i o Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami a o uranovém hornictví.
Foto: Jana Komárková (2.C)