Střípky z gymnázia

Vítězství příbramských robotů

,

Republikové vítězství mezi středoškoláky a druhé místo v absolutním pořadí zahrnujícím i vysokoškoláky. K tomu další umístění v elitní desítce. S takovou se domů vrátili gymnazisté z republikového finále Robosoutěže.

Pražská ČVUT pořádá už 9 let Robosoutěž pro žáky základních, středních a vysokých škol. A stejně jako v posledních letech, se i letos tradičně zúčastnily dva týmy z Gymnázia Příbram, které chtěly navázat na úspěchy z předchozích ročníků. Týmy Mindbreak1 (Jan Hlaváč, Vojtěch Ježek a Vojtěch Bešťák) a Mindbreak2 (Jan Oravský, Petr Procházka a Jiří Hrubant) se úspěšně kvalifikovaly do celorepublikového finále ze 150 středoškolských týmů. V cestě za celkovou výhrou jim stálo 29 dalších týmů. Mezi nimi nebyli jenom jejich středoškolští vrstevníci, ale i 5 nasazených vysokoškolských týmů z ČVUT.

Zadání letošní Robosutěže neslo název Střelnice. Úkolem bylo dopravit barevné míčky do kruhů v terči odpovídající barvy. Soutěž začala prvním kolem, ve kterém každý robot zajel dvě jízdy. Součet bodů z obou jízd rozhodl o 16 postupujících. Oběma Mindbreakům se podařilo postoupit do pavouka. Mindbreak1 i Mindbreak2 byly v následujícím kole oba praženy a tak musely bojovat v pavouku jednou poražených týmů o možnost postupu do finále. Oba týmy se úspěšně probojovaly až do boje o sedmé místo. V tomto kole byl poražen Mindbreak1 a vypadl. Mindbreak2 v soubojích úspěšně pokračoval dál a vyhrál pavouka jednou poražených týmů. Tím se kvalifikoval do boje o první místo. Ve finále se střetl s posledním neporaženým vysokoškolským týmem Unstable voltage. Vzhledem k tomu, že Mindbreak2 byl jednou poražen, musel nad neporaženým vysokoškolským týmem zvítězit dvakrát. V první rozjížďce byli vysokoškoláci poraženi. V druhé rozjížďce, když tým Mindbreak2 vedl, došlo k poruše robota a vysokoškolský tým zvítězil.

Tým Mindbreak2 tak skončil na prvním místě v kategorii středních škol a na druhé příčce v absolutním pořadí. Tým Mindbreak1 obsadil šestou pozici v kategorii středních škol a sedmou v absolutním pořadí. Úsilí těch nejlepších týmů bylo odměněno možností stát se studentem ČVUT bez přijímacích zkoušek, zajímavými věcnými cenami a motivací k účasti v dalším ročníku Robosoutěže.