Střípky z gymnázia

V hlavní roli 4.A a oktáva

,

Týdny a měsíce příprav a za pár hodin je po všem. Takový už je osud večerů, jako byl ten včerejší, večerů, kdy se ze studentů stávají ti, kteří jsou převzetím šerpy pasováni na maturanty. 4.A a oktáva svůj slavnostní večer přenesly do Hollywoodu a už při příchodu na místo šlo tušit, že tady půjde o lesk a slávu. Světelné efekty vítající návštěvníky a viditelné z poloviny města byly dobrou pozvánkou na večer, který začal pozdravem dvou hereckých hvězd – student gymnázia Josef  Mrkáček a jeho kamarád a kolega ze Střední průmyslové školy Ondřej Burda byli milými a „příjemně normálními“ hostiteli celého plesu a jeho průvodci a potvrdili, že „čerpat z vlastních řad“ se určitě vyplatí.

Slavnostní nástup obou tříd byl ve znamení dvou rozdílných poloh – nejprve tance v rytmu waltzu na slavnou – jak jinak filmovou – melodii Nina Roty z filmu Kmotr a pak popové swingovky Candyman, k jejímuž napsání Christinu Aguileru inspirovalo kdysi slavné americké trio Andrews Sisters. Také klipy obou tříd byly vydařené: oktáva zajímavým a vtipným způsobem zrekapitulovala své dosavadní působení na gymnáziu a 4.A se představila v hlavních rolích několika notoricky známých filmů a seriálů. Přítomní také jistě ocenili vtipné „zapracování“ členů vedení školy do obou snímků.

foto: Lukáš Kozel

Do světel reflektorů vstoupily také třídní učitelky, Lucie Albrechtová a Hana Kriegerová, doprovázená svým zástupcem ve 4.A Václavem Benešem. V jubilejním dvacátém proslovu ve funkci vyzdvihla ředitelka školy Iva Kadeřábková kvality obou tříd a zastavila se u výrazných individualit, ať už na poli sportovním, společenském, kulturním nebo studijním. Tradiční formulí pak ples oficiálně zahájila – a všichni hlavní aktéři nezaváhali: svůj ples si určitě užili.

Jan Havelka za 4.A a Jan Budil za oktávu nezapomněli ve svých vystoupeních poděkovat rodičům a pedagogům, a navíc svými vytříbenými, a přesto přirozenými projevy ukázali, že byli svými třídami vybráni dobře. Na místě určitě bylo i poděkování těm, které měly na organizaci plesu nejvíce zásluhy. Příjemným zážitkem byla také studentská hymna – tu totiž zazpívala jedna z maturantek, Anna Machutová, navíc za doprovodu svého spolužáka Tomáše Chvosty, jinak také maturanta a člena skupiny Bosáci v jedné osobě.

Hlavní část večera, šerpování, se nesla v neméně příjemné atmosféře: ke svým třídním přicházeli zástupci obou tříd pohromadě, jako by chtěli ukázat, že ples je opravdu večerem obou tříd dohromady, a ne každé zvlášť, jak tomu někdy může být. Ostatně v takovém duchu, alespoň podle zdání navenek, probíhaly i přípravy večera. Mezi ošerpovanými oktavány se objevil i bývalý gymnazista Patrik Plavec, který svou přítomností udělal radost přítomným pedagogům a určitě i spolužákům.

Slavnostní přípitek, zlatý déšť a sóla pro učitele a rodiče v rytmu valčíku, takový byl další program večera, jeho příštím vrcholem byla půlnoční překvapení. Obě třídy si připravily taneční vystoupení, kterými přítomné diváky dozajista pobavily.

Stejně jako se chýlil ke konci ples 4.A a oktávy, chýlila se ke konci plesová sezóna gymnázia. Oba večery, jak ten 4.B a 4.C, tak ten 4.A a oktávy, byly nadmíru vydařené. Oba byly také velkým setkáním generací studentů, protože oba hojně navštívili absolventi gymnázia i mladší spolužáci maturantů. Oba večery měly výbornou úroveň – takovou, jakou by plesy gymnázia měly mít. Tak snad taková budou i další vystoupení všech maturantů – na jaře při maturitním klání.