Střípky z gymnázia

Studenti v MAFŘE aneb Co se skrývá za otevřením novin?

,

Čtvrteční den strávila 2.A a 2.C pod vedením prof. Brabencové, Kriegerové a Kopáčka v nakladatelství MAFRA. V budově, kde sídlí i deník MF DNES, byli přivítáni Romanou Navarovou, která je po většinu dne provázela. Prvním z řady hostů byl Jan Gazdík, jenž studentům prozradil svůj názor na dnes vydávané noviny a jejich hodnotu.

Jako další byl pozván známý reportér Tomáš Poláček, který spolupracuje na Magazínu DNES, jenž se objevuje jako příloha ve čtvrtečním vydání Mladé Fronty. Ten studenty pobavil historkami ze svého redaktorsko-cestovatelského života a přiblížil svou funkci v redakci. Dalším vzácným hostem se stal Janek Kroupa, který – jak se návštěvníci dozvěděli – je skoro k nezastižení. Jeho povídání o zpravodajství ze světa kriminality a zločinu zajisté všechny upoutalo.

Na závěr besední části byl přizván zástupce šéfredaktora serveru iDNES.cz Ondřej Tolar. Jeho projev obsahoval informace o konkurenčních zpravodajských portálech a sledovanosti iDNES.cz. Dále představil budoucí změny ve zpravodajství a přidal i způsoby, kterými lze novinky sledovat. Po této diskuzní části se studenti vydali poznávat budovu redakce.

Navštívili místa, odkud jsou informace zpracovávány do tisku a na webové stránky, místa, která jsou zasvěceny hostům televizního vysílání – tedy natáčecí studio, a následně střižnu, kde se veškeré videomateriály dávají do podoby, která je vysílána veřejnosti. Na závěr se dostali i do studia pro rozhlasový přenos. Zde také potkali známou herečku Veroniku Žilkovou. Po krátké diskuzi byla exkurze ukončena a studenty čekala cesta zpět.