Střípky z gymnázia

Spící krasavice: poslední dcera cara

,

15. květen byl pro žáky 2.ročníků a sexty dnem odpočinkovým a zároveň kulturním. Třídy se rozdělily do dvou skupin podle zvolených hodin estetické výchovy. Pod vedením paní profesorky Šmolíkové a Štufkové se vypravila skupina hudebníků na exkurzi do Prahy. Za zamračeného počasí natěšení studenti odjeli objednaným autobusem směr Praha 1, kde nejprve navštívili výstavu v Českém muzeu hudby, která byla věnována životu a tvorbě Antonína Dvořáka, jednoho z nejslavnějších českých skladatelů. Nejen nadšení hudebníci, ale i milovníci módy si zde přijdou na své. Výstava je doplněna o osm unikátních kostýmů z jeho oper zapůjčených ze sbírek Národního divadla a Státní opery Praha. Návštěvníci mohli posoudit, jak pohodlné asi kostýmy byly, a někteří se zaposlouchali do libozvučných tónů Dvořákovy hudby.

Po návštěvě muzea se studenti s novými informacemi přesunuli přes Staroměstské a Václavské náměstí do jedné z nejkrásnějších divadelních budov v Evropě – do Státní opery. Při vstupu do sálu ohromí prostorné hlediště a krásný interiér s neorokokovou výzdobou. Někteří měli to štěstí a mohli se usadit do jedné z krásných lóží. Čekaly je totiž dvě hodiny baletu od P. I. Čajkovského. Díky jednomu z nejúspěšnějších evropských choreografů současnosti Yuri Vámosovi, který předělal klasický pohádkový námět ve velkolepé taneční drama, byli diváci uvedeni do historicky tragické situace vyvraždění rodiny Romanovců. Scény baletu u dvora jsou spojovány s Annou Anderson, která prožila celý život v představě, že je carskou dcerou. Noblesní scény z vladařského paláce se ve vzpomínkách Anny Anderson-Anastasie proměňují v obrazy nevinného dětství. Tanečníci jsou velmi přesvědčiví a jejich špičkové výkony jsou doprovázeny hudbou orchestru pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra.

Netradiční balet a návštěva Státní opery byl pro studenty výjimečný zážitek. Celý den si moc užili a v Příbrami je dokonce vítalo odpolední sluníčko.