Střípky z gymnázia

Škádlení, nebo šikana?

,

Škádlení, nebo šikana – téma pro sekundány, kteří se 5. října zúčastnili dvouhodinového  primárního preventivního programu. Povídali si společně s lektorkou, o rozdílu těchto dvou věcí.

Škádlení je pošťuchování se navzájem a poté přijde omluva. Naopak šikana je ubližování, které se několikrát opakuje a nikdy se útočník neomluví. Žáci se také pobavili u několika videí se známým Mistrem Beanem.

Sekundáni si také říkali, že útočníka (nebo někdy více útočníků) i oběť při šikanování sledují diváci.  Čím více je jich na místě, tím větší je pravděpodobnost, že oběti nikdo nepomůže. Každý totiž spoléhá na to, že šikanovaného se zastane někdo jiný.

Ve druhé části programu se žáci dozvěděli, že když se zmuchlá bankovka, neztratí svoji hodnotu. Stejný princip funguje i v kolektivu. Nikdo nemá menší hodnotu, protože všichni bychom si měli být rovni.

Na závěr si sekundáni řekli tři pravidla pro šikanování. Zastat se oběti, svěřit se autoritám a nabídnout pomoc šikanovanému. Lektorka také připomněla číslo na Linku bezpečí – 116 111.

Celé dvě hodiny se uskutečnily pod organizací ACET ČR, která zajišťuje právě školní primární preventivní programy.