Střípky z gymnázia

Sexta navštívila Terezín

,

Historie terezínské Malé pevnosti a ghetta je ve stručnosti obecně známá. Bližší informace o životních podmínkách a tamější atmosféře zejména během druhé světové války ale stejně udělají dojem. Studenti sexty se o tom ve středu 12. června přesvědčili sami.

Při prohlídce Malé pevnosti, která sloužila (minimálně oficiálně) jako policejní věznice, se dozvěděli například o denním řádu dozorců a vězňů nebo rozdílech v přístupu k ženám, mužům a Židům. Životní podmínky zde samozřejmě byly tristní. To se týkalo jak prostoru, který pro sebe měli v hromadných celách, tak nemocí, které tu přenášely blechy a vši. Příděly jídla byly málo i na holé přežití. Mezi slavné vězně patří atentátník Gavrilo Princip a Milada Horáková. Ta se dokonce stala vedoucí oddělení zdejší „marodky“.

Muzeum ghetta sextánům přiblížilo život židovských obyvatel za války a funkci ghetta a Malé pevnosti v souvislosti se situací v Evropě. Mnoho obyvatel tu totiž nezůstávalo dlouho a byli převáženi do koncentračních táborů, zejména do Osvětimi. Kromě toho si tu mohli přečíst vzkazy od samotných obyvatel, reflektující tehdejší podmínky a ponurou atmosféru. Mnozí se snažili vést v ghettu normální život. K tomu patřily například improvizované školy.