Střípky z gymnázia

Sametové výročí se blíží a s ním i další Festival svobody

,

Gymnazisté jistě vědí, co se slaví 17. listopadu. Kromě Dne boje za svobodu a demokracii slavíme také Mezinárodní den studentstva. A právě studenti jsou těmi, kdo připravují už třetí ročník oslav tohoto výročí svobody na Gymnáziu Příbram. Pestrý program je připraven na celý týden od 15. do 19. listopadu. Nebudou chybět zajímaví hosté, besedy, workshopy ani výstavy. Na jednotlivé části programu se můžete přihlásit prostřednictvím webu.

A jaký je letošní program? Nabitý, aby si z něj každý mohl vybrat, co ho zajímá nebo baví. Podobně jako loni proběhne festival nad rámec výuky – nezapomeňte se tedy na jednotlivé workshopy včas přihlásit! „Poděkování patří určitě paní ředitelce za to, že s uspořádáním festivalu souhlasila a že už potřetí můžeme pokračovat v této nové tradici,“ říká hlavní koordinátorka festivalu, studentka oktávy Matylda Hofschnaidrová. V nabídce zájemci najdou program od různých neziskových organizací, knihoven i besedy s hosty různých profesí.


Pondělí 15. 11. zahájíme workshopem od Post Bellum s názvem Zelený disent. Ten se věnuje životě za socialismu z trochu netradičního, environmentálního pohledu. Na besedu dorazí senátor Jiří Drahoš, který se zúčastnil už loňského online ročníku. Letos přijede na gymnázium osobně! Část programu ale proběhne i online, navečer se můžete těšit na setkání přes Meet s Romanem Šmuclerem, moderátorem, podnikatelem a prezidentem České stomatologické komory. V roce, kdy si připomínáme 150 let gymnázia, vystoupí na festivalu jako jeden z jeho úspěšných absolventů.

O pondělní velké přestávce se uskuteční music break – z třetího patra do foyer školy vyrazí skupina hudebníků a budou na chodbách zpívat protestsongy. Půjde o návrat jedné několik let staré tradice. Přidat se k nim může kdokoli!


V úterý 16. 11. se (nejen) maturanti budou moci zúčastnit čtenářské dílny o životě a díle spisovatele Jana Drdy, který na gymnáziu také studoval a napsal mimo jiné povídkový soubor Němá barikáda. Součástí je i povídka Vyšší princip, která se odehrává právě na půdě gymnázia. A studenti si tuto knihu mohou vybrat k maturitě. Tento program proběhne přímo v Knihovně Jana Drdy, která si workshop připravila.

Na gymnáziu se v úterý můžete zdržet až do odpoledne – dorazí Georgia Hejduková, která se na festival rovněž vrací a vyprávět bude o své zkušenosti s postoji k LGBT lidem mimo jiné v politice: donedávna byla totiž předsedkyní Mladého pirátstva. A následně přijede Adam Trunečka, který působí jako asistent poslance a zástupce iniciativy #StandForSomething. Řeč bude o Evropské unii.


Sváteční středu 17. 11. můžete strávit lenošením, doháněním restů, nebo se připojit na online workshop Knihovny Václava Havla o lidských právech. Odpoledne v Praze proběhnou oslavy mimo jiné na Národní třídě, které budou živě streamované a sledovat můžete například debatu Deníku N s občansky angažovanými mladými lidmi.


Ve čtvrtek 18. 11. můžete na vlně občanské angažovanosti pokračovat s workshopem od Rekonstrukce státu na téma Lobbista nemusí být vždycky padouch.


A pátek 19. 11. bude ve znamení emancipace a rovných příležitostí: Studenti se mohou zúčastnit procházky Prahou po stopách významných žen, na gymnáziu proběhne workshop organizace Gender Studies na téma „Přispěl socialismus v Československu k emancipaci žen?“ – zkrátka týden to bude opravdu nabitý.


Z doprovodného programu zmíníme ještě výstavy – výstavu ke 150 letům gymnázia doplní druhá, Střípky revoluce, s prvky rozšířené reality. Ta totiž ožije, když na ni namíříte mobil s aplikací Festival svobody.

Aktuální program najdete na webu gympb.cz/festivalsvobody. Na stejné adrese se můžete na jednotlivé workshopy přihlásit. Neváhejte, kapacita je omezená!

 

Festival probíhá v rámci projektu Samet na školách, do kterého se letos zapojila celkem více než stovka škol z celé republiky. Jde o společný projekt spolku Díky, že můžem a organizace Post Bellum. Na gymnáziu festival připravuje organizační tým složený ze studentů a několika absolventů. Loni proběhl online, předloni jako projektový den pro celou školu.