Střípky z gymnázia

Ruština: Opět trefa do zlatého

,

19. března se na Gymnáziu Příbram, Legionářů, uskutečnilo již podruhé krajské kolo ruského jazyka. Po proslovu paní ředitelky Kadeřábkové a seznámení s programem soutěže z úst paní profesorky Ivany Maškové se žáci rozešli dle svých kategorií do jednotlivých tříd, kde skládali jednotlivé subtesty jako poslech, popis obrázku a konverzace na dané téma. I v letošním roce přijaly účast v komisi ruské učitelky ze Střední školy při Velvyslanectví Ruské federace.

Soutěžilo se ve třech kategoriích. ZŠ I – základní školy a jim odpovídající víceletá gymnázia, SŠ I – žáci středních škol a víceletých gymnázií s výukou ruského jazyka do 3 let a SŠ II – studenti středních škol a víceletých gymnázií s výukou ruského jazyka nad 3 roky.

První místo v kategorii ZŠ I, ve které příbramské gymnázium nemělo zastoupení, obsadila kolínská studentka Veronika Pochová. V kategorii SŠ I získala pomyslné zlato studentka hostitelské školy z kvinty Veronika Skoupá. V nejvyšší kategorii zvítězila hlavní favoritka, studentka 4.C Gymnázia Příbram Julie Sýkorová.

O zpestření programu se postarali studenti gymnázia, kteří si připravili dvě prezentace. První na téma zájezd do Petrohradu, který absolvovali v září 2013, a druhou na téma letní tábor s výukou ruského jazyka, který se koná každý rok .

Cílem této akce nebylo pouze změřit síly mezi školami, ale také navázat kontakty a známosti pro budoucí přátelské vztahy. Hosty krajského kola byli zástupci Česko-ruské společnosti, která zajistila odměny pro vítěze od města Příbram, a delegace již zmíněné Střední školy při Velvyslanectví RF.

Ze závěrečného proslovu pedagogů bylo zjevné, že si soutěž užili nejen žáci, ale i oni. Nezbývá než doufat, že podobných akcí bude více.