Střípky z gymnázia

Pro Paměť národa do Prahy

,

Celostátní soutěž Paměť národa pořádaná společností Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem je určena pro žáky 2. stupně ZŠ nebo nižšího gymnázia. Spočívá ve vytvoření dvou až šestičlenného týmu a natočení týmem vybraného pamětníka, který převypráví celý svůj život. Z jeho vyprávění tým vybere základní informace o jeho životě a nejzajímavější úryvky. Ty poté zpracuje buď jako video, nebo zvukovou nahrávku. To bude ohodnoceno porotou, která sestaví žebříček nejlepších pojetí a poté bude video/nahrávka umístěno na oficiální web.

Aby se to žákům povedlo a oni věděli, co mají jakým způsobem dělat (kamera, nahrávání zvuku, střih apod.) nebo jak se mají chovat v různých momentech před natáčením, během během něj i po něm, Post Bellum si pro ně připravilo několik workshopů a přednášek.

Letos se do soutěže zapojily dokonce tři týmy gymnázia, kombinované z žáků tercie a kvarty. Učiteli, kteří na tuto soutěž dohlíží, jsou Božetěch Burda a Hana Kriegerová. Ale i Daniel Kříž má v soutěži velkou roli – pro jeden tým bude pamětníkem. Vybrali si ho především kvůli tomu, že se zúčastnil manifestace 17. listopadu 1989.

Z toho důvodu odjel tým 17. listopadu do Prahy, aby si přesně prošel trasu, kterou pan Kříž před 28 lety šel – z Vyšehradu na Albertov, kde je dodnes k spatření heslo RAFu: „Kdy- když ne teď? Kdo- když ne my?“, přes Václavské náměstí, kde byla připravena promítací plátna, až na Národní třídu, která byla pro tým “konečnou stanicí“, protože dál se demonstranti 17. 11. 1989 nedostali.

Doufáme, že pro všechny týmy bude tato soutěž obohacující v oblastech dějepisu, a děkujeme, že díky této soutěži přispívají k uchování důležitých příběhů o naší vlasti.