Střípky z gymnázia

Přeřiďte si hodinky, Irsko slibuje krásné vzpomínky!

,

Irsko. Tento tzv. Smaragdový ostrov i další krásy anglofonního světa se vydali prozkoumat gymnazisté od 13. do 22. června. Na cestu za hranice naší vlasti se vydali s učitelkami angličtiny Hanou Štufkovou, Alenou Cankařovou a Milenou Hrabíkovou.

Program zavedl cestovatele nejdříve do 3 hlavních evropských měst. Druhý den, tedy pátek 14. června přišel na řadu Brusel – domov pralinek a vaflí, Šmoulů i 159 ambasád. Prohlédli si Atomium a dozvěděli se zde například i to, jak, kde a proč vznikly hranolky. Pocházejí společně se spoustou dalších pochutin z Belgie. Mezi jejími obyvateli se traduje legenda, že v dávných dobách smažili osadníci malé rybičky. Činili tak až do zimy, kdy řeka zamrzla, a aby neumřeli hlady, nahradili ryby bramborami, které nakrájeli do podlouhlých a úzkých tvarů smažených rybiček. Z hlavního města evropské politiky přejeli do takzvaných Benátek severu. Belgické město Bruggy je tak často označováno díky historickému centru a síti kanálů řeky Reie. Plavba po ní patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím.

Po překonání Lamanšského průlivu přišlo na řadu další hlavní město. Tím byl Londýn. Zde navštívili Greenwichský park a známý nultý poledník. Na plavbě po Temži si prohlédli památky jako Westminsterský palác s Big Benem, Tower Bridge, London Eye nebo mrakodrap často přezdívaný „Okurka“. V tento den, tedy v sobotu 15. června, se studentům naskytl před Buckinghamským palácem jedinečný pohled i na další neodmyslitelný symbol Spojeného království – krále Karla III. Tradice oslav narozenin britských panovníků v létě je stará několik staletí a souvisí s počasím. V červnu se totiž dá očekávat méně deště, než v průběhu roku, na kdy narozeniny většiny panovníků připadají.

A konečně 3. hlavní město a s ním i 4. den zájezdu. Dublin, nebo jak by řekli Irové – Baile Átha Cliath. Zde si prohlédli třeba Trinity College a Katedrálu svatého Patrika. Symbol Dublinu – pivovar Guinness si bohužel mohli prohlédnout jen zvenčí. Tento stát je pověstný i jiným alkoholickým nápojem, a sice whiskey. Věděli jste, jak na první pohled rozlišit tento irský nápoj od jeho skotského příbuzného? Kromě přípravy je to především jedno písmeno E. Z Irska totiž pochází třikrát destilovaná whiskey a ze Skotska nejčastěji pouze dvakrát destilovaná whisky.

Kromě angličtiny, dějepisu, zeměpisu a biologie doprovázela putování studentů i literatura a s ní evropští literáti 16. až 20. století. Na svých cestách potkali dům Victora Huga v Bruselu, v Dublinu sochu Oscara Wilda společně s duchovním působištěm G. B. Shawa. Poslední literární zastávkou byl i rodný dům W. Shakespeara ve Stratfordu nad Avonou.

Druhá polovina zájezdu odhalila cestovatelům přírodní bohatství a malebná zákoutí Irska. Jedním z nich je i vesnice Adar nedaleko města Limerick. Během zájezdu procestovali 4 ze 6 národních parků tohoto ostrovního státu – Killarney, Burren, Connemara a Wicklow Moutains. Přírodních památek se na území Irska nachází nesčetně mnoho. Studenti navštívili mimo jiné 200 metrů vysoké Moherské útesy, vyhlídku Ring of Kerry, Diamantovou horu, údolí Glendalough nebo třeba nejvyšší vodopád Powerscourt.

Sedmý den navštívili studenti jedno z nejkrásnějších panství v Irsku – Kylemore Abbey a město Galway. Jednou z posledních zastávek pak byla ovčí farma. Po přehlídce schopností náležitě vycvičeného pasteveckého psa si každý mohl pochovat jehňátko. I k tomuto symbolu Irska se studenti dozvěděli zajímavost. Oblíbená pohádková postavička ovečka Shaun je ve skutečnosti beránek.

V pátek 21. června (poslední necestovní den) si studenti užili anglický vzduch, a to ve Stratfordu nad Avonou a na hradě Warwick, jednom z nejstarších středověkých hradů v Evropě.

Foto: Mgr. Hana Štufková, Markéta Štufková