Střípky z gymnázia

Napříč Skotskem

,

V pátek 10. června se 52 studentů z celého gymnázia vypravilo na desetidenní zájezd do Skotska. Po cestě si udělali zastávku v Belgii, kde navštívili Atomium a zábavní park Mini-Europe v Bruselu a taky malebné městečko Bruggy. Pak už se nalodili na trajekt, kde je čekala noc strávená v kajutách, a ráno se vylodili v severní Anglii. Po cestě (ještě v Anglii) měli zastávku v malebném Whitby a na Holy Island neboli legendárním přílivovém ostrůvku Lindisfarne.

První tři noci ve Skotsku strávili studenti v hostitelských rodinách ve Stirlingu. Pro mnohé byla tato zkušenost úplně nová, a tak ji plně využili. Seznámili se se svými rodinami a procvičovali angličtinu. Tyto tři dny cestovali hlavně v okolí města Stirling a měli i výlet do Edinburghu. Viděli a prohlédli si spoustu věcí.

V Edinburghu si užili interaktivní program v muzeu Dynamic Earth, procházku po Royal Mile a prohlídku královské jachty Britannia. Nabitý program pokračoval návštěvou velmi zachovalého Blair Castle, zastávkou u fotogenických Hermitage Waterfalls, projížďkou na unikátním rotačním lodním výtahu Falkirk Wheel a výstupem 246 schodů na Wallace Monument.

Dalším nádherným místem byl ostrov Skye. Po cestě přes Skotskou vysočinu byla fotozastávka v údolí Glencoe a u Commander Memorial, dál taky u známého Eilean Donan Castle. Studenti se podívali i do Fort Augustus (s krásným výhledem na Loch Ness) a palírny whisky Ben Nevis. Na samotném ostrově pak strávili studenti celý den a mimo všudypřítomných úžasných výhledů se mohli pokochat Dunvegan Castle a jeho zahradami. Na loďkách se dostali ke kolonii tuleňů, kteří je svými výrazy naprosto okouzlili. A potom si mohli vyfotit skalní útvary Old Man of Storr a Kilt Rock.

Celodenní výlet podnikli taky do Londýna, kde se projeli lodí po Temži, prošli historické centrum (od London Eye, přes Houses of Parliament a Westminster Abbey až po Buckingham Palace) a měli rozchod na rušné Oxford Street. Den tady zakončili jedinečným výhledem na celé město z nejvyššího mrakodrapu západní Evropy Shard.

Během zájezdu se třídy mezi sebou seznámily, studenti si ho velice užili a velká část se do Skotska chce podívat znovu. Studenti vděčí za tento zážitek panu profesoru Fryšovi, paním profesorkám Haškové a Chovancové, průvodkyni Tereze Vidimské, která po celou dobu zájezdu poskytovala studentům zajímavosti a důležité informace nejen o historii, ale i o nátuře skotského národa, a CK Royal, která zájezd organizovala.

(Foto v náhodném pořadí, pro zobrazení klikněte.)