Střípky z gymnázia

Jak vypadá knihovna v noci?

,

Každý má jistě představu o tom, jak asi vypadá knihovna, když odejde poslední čtenář. Knihovnice založí poslední vrácené knihy na svá místa, pozhasíná a jde domů. Budova je tichá, opuštěná, knihy v policích jen stojí a čekají na příští den.

Ovšem ne vždy! To, co se dělo v noci z pátku 11. února na sobotu 12. února v knihovně Gymnázia Příbram, Legionářů, s předchozím obrázkem mělo společného jen ty knihy v policích. Celkem 24 studentů z primy, sekundy a tercie se zde rozhodlo spolu s knihovnicí a učiteli Danem Křížem, Lucií Albrechtovou a Jiřinou Maříkovou strávit noc.

Ta noc ovšem nebyla ani tichá a už vůbec ne klidná. Celý večer až do nočních hodin hráli společně hry, které měly vždy literární tématiku, poznávali spisovatele podle fotografie, skládali povídky z názvů knih v knihovně, dokonce podnikli strašidelnou noční hru, při které měli možnost nakouknout i do takových míst a temných zákoutí školy, o kterých doposud ani nevěděli, ale hlavně mluvili o knihách. Přinesli s sebou své oblíbené, představovali si je navzájem, doporučovali je ostatním.

A tak teď kluci poznají spisovatelku Jacqueline Willsonovou a holky už dobře vědí, že Bilbo do Společenstva prstenu nepatřil. Nakonec všichni v knihovně přespali, někteří dokonce i usnuli. Na jaře zkusíme zopakovat nabídku podobné akce se studenty vyššího gymnázia „Noc hororu“ a uvidíme, zda se tentokrát mimo učitelů najdou i nějací zájemci z řad studentů.

Edita Vaníčková Makosová, knihovnice