Střípky z gymnázia

I have a dream

,

Tuto slavnou větu každý určitě zná. Na divadelní představení nesoucí jméno jejího autora – Martina Luthera Kinga, se do Salesiánského divadla vypravila skupina studentů příbramského gymnázia pod vedením učitelek Haškové a Chovancové.

Představení se týkalo života ve své době nejmladšího laureáta Nobelovy ceny míru Martina Luthera Kinga – bojovníka za práva černochů v Americe. Vše začíná slavnou autobusovou stávkou v Montgomery, kterou rozpoutala nevinná událost, když černoška Rosa Parks odmítla pustit bílého občana sednout si. To bylo podle tehdejšího segregačního zákona nepřípustné. King a jeho spolupracovníci začali organizovat rozvoz afro-amerického obyvatelstva do práce v autech a dalších prostředcích, jen ne v autobusech. To vytvořilo tlak na dopravce a také přilákalo pozornost médií. Účinek se dostavil a segregační zákon byl zrušen. Během stávky byl King také uvězněn a následně propuštěn.

Martin Luther King dále pokračuje v boji proti rasové nesnášenlivosti. Klade důraz na to, že bojovat se musí láskou a ne zbraněmi. Sám zabrání zabití bílého policisty. Následuje projev „I have a dream“, kde Luther King sní o životu, kde vedle sebe budou žít rovnocenně černá a bílá rasa. Tento sen se skutečně splnil a Martin Luther King byl ve svých 35 letech oceněn Nobelovou cenou míru. Jeho život al eskončil v roce 1968 atentátem v Memphisu ve státě Tennessee.

Divadlo bylo poučné ve dvou rovinách. Žáci se dozvěděli více podrobností o životě Martina Luthera Kinga a zároveň si procvičili anglický jazyk.