Střípky z gymnázia

Gymnazisté konverzují přes Skype

,

Gymnázium Příbram je od letošního roku účastníkem programu Skype in the Classroom, mezinárodní online komunity pedagogů z celého světa, jejichž třídy spolu navzájem mohou komunikovat prostřednictvím Skypu. Během října a listopadu proběhlo několik testovacích hovorů mezi žáky gymnázia a americkými školami v Texasu a New Yorku v rámci hry Mystery Skype, jejímž účelem je uhodnout pomocí zjišťovacích otázek, kde se partnerská škola nachází.

Poslední listopadový týden se pak skupina septimánů „setkala“ se svými vrstevníky ze Švédska, s nimiž má naplánovánu sérii diskuzí na aktuální světová témata. Při této úvodní videokonferenci si studenti vyměnili zkušenosti ze svých škol a čeští žáci se tak třeba dozvěděli, že ve Švédsku škola začíná v 8:30, že zde mají obědy zdarma a stát jim přispívá na učebnice. Ale také třeba že nejsou spokojeni s politickou situací a že se jejich země potýká s problémem žebrajících přistěhovalců z Rumunska.

Skupina studentů 2. ročníku se následně spojila se třídou na severovýchodě Austrálie, která speciálně kvůli tomuto videohovoru přišla do školy v 18 hodin australského času. V den, kdy celá Příbram byla schována v lezavé mlze, bylo zajímavé sledovat australské žáky v uniformách s kraťasy a od sluníčka znatelně spálenou paní učitelku.

Do programu se plánují zapojit i další pedagogové gymnázia, a tak budou mít gymnazisté vedle mezinárodních projektů a výměnných pobytů další příležitosti k živé komunikaci se svými vrstevníky ve světě.