Střípky z gymnázia

Filmy, které mění svět

,

Jeden svět, takový nese název už 18. ročník úspěšného pražského festivalu, který prostřednictvím dokumentů představuje svět z různých úhlů pohledu a poukazuje na problémy dnešní doby. Pořádá ho společnost Člověk v tísni a v současnosti je největším mezinárodním dokumentárním festivalem s tématikou lidských práv na světě. Letošní program byl zaměřen hlavně na život imigrantů, a proto jeho téma „Hledání domova“ dokonale vystihuje, co se právě teď děje kolem nás.

Na festival se ve středu 9. března vypravili žáci 3. ročníků studující regionální geografii pod vedením Lucie Albrechtové. Zhlédli hned dva dokumenty. První, začínající v 9:00 v kině  Lucerna, nesl název „Amal“. Otec rozhodl po smrti dcery Amal, že už není bezpečné zůstat ve válkou zmítané Sýrii, a tak odjel s rodinou do Libanonu. Tam se ale nedostávalo kvalitní péče jeho syna, který měl vážně poraněnou ruku od ručního granátu. Rodina dostala možnost odjet do Německa. S vidinou lepšího života tak učinila. Dokumentaristé popisují jejich zabydlování v novém prostředí. Děti si postupně najdou přátele, naučí se nový jazyk, ale jejich matka se necítí v zemi dobře a chce se vrátit zpět do rodné Sýrie, poté co se tam uklidní situace. Po zhlédnutí dokumentu přišel s diváky debatovat  překladatel, původně z Palestiny, který před 18 lety imigroval do České republiky. Strhla se tak zajímavá debata o problému migrace v Evropě.

Plni nových poznatků se přesunuli do kina Světozor. Opět se usadili do sedadel, tentokrát se záměrem zhlédnout dokument „Můj džihád“. Tisíce muslimů žijících v Evropě se nechalo zlákat radikální ideologií tzv. Islámského státu a odjelo na východ bojovat svou „svatou válku“. Muslimská komunita v Belgii se na tuto situaci snaží reagovat. Její výraznou osobností je imán Sulyaman, který vysvětluje příčiny radikalizace a snaží se jí předcházet. Chce tak vrátit slovu džihád původní význam. Po dokumentu tentokrát přišla debatovat Tereza Engelová, která strávila dva roky v Turecku a dalších zemích, v kterých převažuje islámské náboženství. Popisovala aktuální dění, které tam panuje, převážně v souvislosti s „problémem“ s imigranty.