FameLab je soutěž pro mladé lidi z celého světa, kteří se snaží ovlivnit ostatní, aby pohlíželi na vědu z jiné perspektivy a zpřístupnili ji tak veřejnosti. To vše funguje zábavnou formou a mladí vědci na to mají pouhé tři minuty.
V pátek 14. listopadu proběhly Mezinárodní ozvěny FameLabu v Praze v mramorovém sále Clam-Gallasova paláce. Studenti třetích ročníků Gymnázia Příbram měli možnost se také zúčastnit, a to díky pozvání mezinárodní organizace British Council. Doprovodem studentům byl učitel Zdeněk Vondrák.
Program se skládal z osmi tříminutových přednášek jednotlivých vědců a následujících diskusí. Přednášky se pohybovaly v kruhu biologie, fyziky, matematiky, chemie a okrajem zasáhly i humanitní vědy. Jednotlivými tématy byla například budoucnost a využití fotosyntézy, temná hmota neboli „nevysvětlitelná gravitace“, princip vidění můry ve tmě, kouzlo znakové řeči, chemičtí roboti, ale třeba i známá fráze, že mávnutí motýlích křídel v Brazílii dokáže rozpoutat tornádo v Texasu. I národnost přednášejících byla velmi různorodá. Na pódiu se vystřídali vědci z Itálie, zemí Beneluxu, Francie, Polska, Německa, Rumunska a i z České republiky, která měla v zastoupení hned vědce dva.
Celým programem návštěvníky vtipně provedl doktor Michael Londesborough, popularizátor vědy, známý i studentům gymnázia díky svým besedám. Program byl v anglickém jazyce, ale publikum mělo možnost nahlédnout i do českých překladů. V jednotlivých přednáškách se tak orientovali i ti ne příliš zdatní angličtináři. I následné diskuse byly velmi zajímavé a ani studenti z Gymnázia Příbram se jich nebáli zúčastnit.