Střípky z gymnázia

ČT sport slaví 10 let. Děkujeme za setkávání!

,

Začala turínskou olympiádou a dnes je nejsledovanějším sportovním kanálem všech evropských televizí veřejné služby. Programem, který podporuje český sport a přináší divákům jak zážitky z vrcholných sportovních akcí, tak i setkání s malými sporty, které se díky ní dostávají na obrazovku. Sportovní program ČT sport začal vysílat přesně před deseti lety. Dnes jsou z některých členů redakce hvězdy televizní obrazovky, ale nemenší množství práce stojí i za těmi, kteří nejsou vidět ani slyšet. Editoři, technici, kameramani, režiséři a další profese. Určitě je na místě blahopřání a poděkování.

To poděkování ale patří ČT sport i za celou řadu možností, kdy studenti Gymnázia Příbram mohli buď přímo nahlédnout do zákulisí vysílání sportovního kanálu nebo se setkat s těmi, kteří ČT sport vytvářejí. Pojďme si ty zážitky připomenout právě z pohledu školy.

Školní televize GymTV je jen o tři čtvrtě roku starší než ČT sport a obě tehdy nová média se poprvé setkala na podzim 2006. Na gymnázium se tehdy – už jako redaktor a komentátor redakce sportu – vrátil Miroslav Langer, někdejší student školy. Na prvním ročníku projektu Jak se dělá televize nadšeně vyprávěl gymnazistům i veřejnosti o fungování redakce i komentování přímých přenosů, a dokonce přivezl ukázat i komentátorskou skříňku. Hostem druhého ročníku projektu byl za sportovní redakci komentátor Michal Dusík. Jeho beseda se protáhla o hodinu… Potřetí přijeli na gymnázium besedovat  v roce 2012 Barbora Černošková, moderátorka Branek, bodů a vteřin, a Robert Záruba, šéfkomentátor redakce sportu. Ten svoji návštěvu zopakoval i na podzim 2015 a beseda s ním stejně jako před třemi lety zaplnila celý sál.

Studenti gymnázia však měli možnost nahlédnout i do zákulisí vysílání ČT sport. Na jaře 2015 bylo totiž kanálu věnováno jedno setkání v rámci projektu Televize v televizi. Gymnazisté se tak podívali do režie i hlavního studia sportovního kanálu a znovu se setkali s jako vždy pečlivě připraveným Miroslavem Langerem, který hodnotil domácí úkoly členů školních redakcí, ale také s cyklisticko-hokejovým komentátorem Tomášem Jílkem či basketbalově zapáleným komentátorem a moderátorem Janem Smetanou.

Mnozí z vás si také vzpomenou na olympiádu v Soči, kterou studenti mohli sledovat přímo ve foyer školy díky přenosům ČT sport, doprovázeným mnohdy komentářem právě jmenovaných osobností. Jsme rádi za setkávání a děkujeme za něj. Ať se daří sportovcům i redakci, ať má spokojené diváky – což jde ovšem mnohdy ruku v ruce s výsledky sportovců, takže to někdy není jednoduché -, ať se daří ve stále těžších jednáních o právech na přenosy a zase třeba někdy na shledanou.

Schránka-1