Její aprobací je hudební výchova a český jazyk, ale původně se chtěla věnovat ekonomice. Málokdo ví, že jeden čas pracovala jako knihovnice nebo že mezi její velké záliby patří práce na zahradě. Takových zajímavostí jsme se během neutichající diskuze dozvěděly více. I vám poskytujeme rozhovor s Mgr. Blankou Svobodovou, ženou na první pohled velmi ráznou, ale uvnitř bytostně lidskou.
Jakou jste vystudovala střední školu?
Gympl (Gymnázium Příbram) a ekonomku.
Odkud pocházíte?
Pocházím z jižních Čech, ale v Příbrami žiji v podstatě celý život.
Takže jste dojížděla?
Ne. Tatínek dostal v Příbrami místo na uranovém průmyslu a maminka tu začala učit. Narodila jsem se v Budějovicích a pak jsme se přestěhovali do Příbrami. Poprvé jsem chodila do školy na jihu, protože nás Rusové v 68. roce nepustili zpátky do Příbrami. Takže jsem nezačala chodit v září do první třídy jako ostatní děti, ale až v listopadu. Chodila jsem tam do malotřídky, a protože jsem měla všechny věci v Příbrami, maminka mi koupila do školy provizorně kufřík. Tak jsem nosila kufřík a všechny děti se mi smály (smích).
To, že jste se stala učitelkou, pramení z faktu, že jí byla i vaše maminka?
To jsem právě nikdy nechtěla. V totalitě jste příliš nemohli rozhodovat o svém osudu, a tak když jsem se nedostala na vysokou školu ekonomického zaměření a šla na rok učit, bylo mi řečeno, že jinam než na pedák nedostanu doporučení. Takže jsem neměla moc na výběr. Tak jsem šla studovat učitelství a nevím, proč jsem si vybrala zrovna češtinu a hudebku.
A proč jste si nevybrala tedy matematiku, kterou jste chtěla studovat původně?
Nevím. Vážně netuším. Asi byla zvláštní konstelace hvězd. Ale jsem alespoň důkaz toho, že z tohoto gymplu se dá studovat všechno. Samozřejmě čtu ráda. Vždycky jsem byla knihomol, ale prostě to tak vyplynulo. Každopádně, když už jsem měla jít na ten pedák, tak jsem chtěla studovat druhý a třetí stupeň, což je druhý stupeň základních škol a třetí stupeň středních škol.
Jakou vysokou školu máte?
Já jsem vystudovala Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích. Tehdy to byla pedagogická fakulta při Karlově univerzitě. Byla to nejlepší léta. Lepší než na gymplu. Člověk zodpovídal sám za sebe. Nebylo to jako tady, když nás učitelé ke všemu tlačili. Zodpovídali jsme sami za sebe. Hlavně šlo o to, udělat zkoušky a také si užít studentský život.
Bydlela jste na koleji?
Hmm. Bylo to úžasné. Nás hudebkáře neměli moc rádi ve zkouškovém období. Když jsme se učili na zkoušky z dirigování nebo z intonace a rytmu, tak jsme všude na všechno ťukali a mávali rukama. Vypadali jsme jako blázni. A když jsme cvičili na hudební nástroje, tak ti, co měli nástroje přenosné a cvičili na koleji, byli nenáviděni. Cvičili dlouho a pořád.
Vy jste také jeden čas dělala na gymnáziu knihovnici. Jaké to bylo?
No, to už je dávno. Paní knihovnice šla na mateřskou a vedení školy mě pověřilo vést knihovnu. Tak jsem to vzala. Dvakrát až třikrát týdně jsem chodila do knihovny ráno a někdy odpoledne a přes den jsem normálně učila. Bylo to prima. Jedinou nevýhodu to ale mělo, a to byla plíseň, která nedělala dobře ani knihám, ani mým hlasivkám. Dnes je v knihovně nejvyšší komfort jak pro knihy, tak pro knihomoly. Přečetla jsem hodně knížek. Byl tam klid.
Učitelé mají prý rádi klid, když pracují neustále v hluku. Jak to máte vy? Co posloucháte?
Mám ráda klid. Pří vaření poslouchám ráda rádio, ale mluvené slovo. Jako malá jsem se divila svému otci, protože jsem byla trdlo, že poslouchá pořád mluvené slovo, ale dneska to chápu. Člověk se dozví spoustu zajímavostí. Mám ráda třeba četbu na pokračování. Jinak že bych si pustila třeba vážnou hudbu, tak to nemusím. Ale když jdu na koncert, tak si vybírám. Když si kupuji třeba cédéčko, zajímá mě, kdo to nahrál, natočil a nazpíval. Chci prostě kvalitní muziku a ne nějaké „tuctuc“, které jsem poslouchala jako holka.
A co moderní hudba?
Nemám vyloženě nějakou oblíbenou kapelu nebo zpěváka. Líbí se mi třeba Aerosmith. Mám ráda tvrdej rock a některé druhy metalu. Doma si to ale nepustím. Nemusím techno, house a rap.
Druhou část rozhovoru, v níž Mgr. Blanka Svobodová hovoří o svých koníčcích a o učitelství, vám přineseme v dalších dnech.