190 stránek nebo chcete-li 15 hodin a 4 minuty. To je součet práce některých členů redakce GymTV při realizaci audionahrávek městského zpravodaje Kahan v letošním roce. Šestice bývalých a současných členů redakce namluvila jedenáct letošních vydání (letní vydání je dvojčíslo) a pomohla tak městu v jeho záměru rozšířit svůj zpravodaj dalšími cestami mezi více občanů. Ti si tak články mohou nejen přečíst, stáhnout v pdf, ale většinu z nich také poslechnout. Spolupráce školní televizí s radnicí v tomto směru spočívá na dohodě, že redakce obdrží k namluvení přibližně tři čtvrtiny každého vydání s tím, že půjde o příspěvky mimo politická témata, studenti články namluví a město je poté zveřejní na svých profilech v podcastových aplikacích.
„Velmi si vážím přístupu členů redakce, kteří ke svým povinnostem a zájmům přidali ještě tuto časově náročnou aktivitu,“ říká vedoucí GymTV Josef Fryš a dodává: „Ne každý má vhodné hlasové dispozice, ne každý umí dobře číst a vyslovovat.“ Základním stavebním kamenem zmiňované šestice redaktorů je šéfredaktorka GymTV Magdaléna Studená, která v tomto roce namluvila šest a půl hodiny příspěvků. „Poradí si s jakýmkoliv článkem a je ochotná a schopná načíst velmi kvalitně obrovské množství textu,“ podotýká Josef Fryš. „Moc nerozumím, jak je někdo schopen načíst dvě strany plné souvětí o pěti větách, vědět, o co přesně v článku je, a ještě průběžně vyhodnocovat smysl některých sdělení,“ dodává. Tým tvoří ze současných členů také Barbora Vitásková a Petr Hegedűs. Vedoucího GymTV těší, že Kahan namlouvají i lidé, kteří bydlí mimo Příbram. „Bára nemá problém přijet kvůli své nahrávací frekvenci z Dobříše, toho si moc vážím. A v Petrovi jsme našli mužský hlas, který nám po odchodu loňských maturantů občas scházel.“ Z bývalých členů GymTV se na realizaci audionahrávek podíleli a stále částečně podílejí Sára Sovičková, Ondřej Luks a Stanislav Kamenický. „Sářin projev je čím dál vyzrálejší a kvalitnější a za pokračující spolupráci jsem jí velmi vděčný,“ chválí oktavánku vedoucí GymTV a komentuje také styl obou loňských oktavánů: „Načítat texty s Ondrou je i zábava. Je schopen vymyslet si slova a čísla, která vůbec v textu nejsou. Barva jeho hlasu a jeho dikce jsou ale velmi profesionální. A Standova suverenita a šťavnatost hlasového projevu musí posluchače bavit.“
„Ze statistik poslechovosti plyne, že nejoblíbenějšími příspěvky jsou ty, které se týkají historie a zajímavých míst v regionu,“ upřesňuje Josef Fryš a zároveň podotýká: „Právě na nich je ale vidět ta náročnost, protože jsou to příspěvky určené primárně ke čtení a tomu odpovídá jejich styl – třeba jedno hutné souvětí na celý odstavec.“
Namluvit jedno číslo neboli 17 stránek při průměrné celkové stopáži 1 hodina 22 minut obnáší přibližně šest hodin. Nejobsažnější byl v tomto ohledu březnový Kahan s délkou 1 hodina 43 minut.
Podle vedoucího GymTV je realizace audionahrávek Kahanu přínosná také z informačního hlediska: „Jednak jsme v obraze, pokud jde o lokální dění, rozšíříme si obzory v oblasti místní historie a turistických zajímavostí a poznáme řadu zajímavých osobností.“ Těší jej také přístup redaktorů, když s nimi sepisoval smlouvy na drobnou finanční odměnu za jejich práci: „Cukali se a vůbec o žádné odměně nechtěli slyšet a chtěli ji věnovat do rozpočtu GymTV.“
Archiv audionahrávek Kahanu je k dispozici například v podcastové aplikaci Soundcloud.