Střípky z gymnázia

VELKÉ OHLÉDNUTÍ: Známky uzavřeny, školní rok u konce

,

Dalších deset měsíců horečné práce, zároveň i deset měsíců skvělých zážitků. Školní rok 2018/2019 je minulostí a přichází tak čas jednak vydechnout, jednak si připomenout, čím byl jedinečný.

↓ Přeskočit na statistiku ↓

Čím žilo Gymnázium Příbram

Září | Říjen | Listopad | Prosinec | Leden | Únor | Březen | Duben | Květen | Červen

Září

Celý školní rok byl jak jinak než nabitý nejrůznějšími akcemi. Zahájen byl ve velkém stylu, prváky a primány přivítali jejich třídní učitelé, vedení školy i žáci vyšších ročníků. O pár dní později už noví studenti vyrazili na adaptační kurz, respektive ozdravný pobyt. Nezapomenutelný týden mimo školu prožil také GymBand. Členové školního orchestru vyrazili do severního Německa za svými vrstevníky z IGS Marienhafe.

Říjen

K našim sousedům na výměnný pobyt zamířila i další skupina studentů, konkrétně ti zapojení do projektu s Gymnáziem Lachendorf. Každý rok mají společně strávené dny tematický rámec, letos to byly vzpomínky a vize. Začalo také období olympiád a soutěží, hned fenomenálním úspěchem – z přespolního běhu přivezly reprezentantky školy dvakrát stříbro a jednou dokonce zlato. V závěru měsíce svátku Všech svatých předcházela tradiční halloweenská přehlídka.

Ve školní televizi jsme také začali připravovat nový, živě vysílaný pořad – jmenuje se Z profilu a během tohoto školního roku jste díky němu mohli poznat celkem devět příbramských osobností, které region obohatily a obohacují. Mnohé z nich jsou absolventy příbramského gymnázia. Vůbec prvního hosta zná každý student – byl jim totiž taneční mistr Jiří Dohnal.

Listopad

Začátkem listopadu se Gymnázium Příbram stalo hostitelem už pátého ročníku projektu Jak se dělá televize s ČT, setkání školních televizních štábů z celé republiky. Dva dny plné besed, workshopů i praktických ukázek techniky si užili nejen hosté, ale i mnozí gymnazisté, pedagogové a široká veřejnost.

GymTV v republikovém kole soutěže školních časopisů obstála se svým webovým zpravodajstvím, programátoři a konstruktéři se svými vozítky na Robosoutěži a další klání přibývala – vůbec poprvé se na gymnáziu konala třeba lingvistická olympiáda. Tradicím v tomto měsíci naopak učinil zadost suit-up den.

Prosinec

Advent jsme prožili tak, jako každý rok – intenzivně. Přivítali jsme Mikuláše s jeho druhy a jen o pár dní později také zájemce o studium a jejich rodiče na prvním dni otevřených dveří. Vánoční nákupy mnozí vyřídili v Drážďanech nebo ve Vídni a na sváteční notu nezapomněl naladit GymBand. Těsně před prázdninami zbývalo jen předat si dárky a rozloučit se jako vždy milým vystoupením pedagogického sboru.

 

Leden

Chtělo by se říci, že do nového roku gymnazisté vykročili tou správnou nohou. Svědčí o tom alespoň archiv GymTV, který se jen hemží nejrůznějšími soutěžemi. Jedna lednová sobota patřila také návštěvníkům druhého dne otevřených dveří, letos navštěvovaného hojněji než kdy jindy. Pololetní vysvědčení byla předána, ve stejný den jsme také mohli přispět na dobrou věc a pochutnat si na dobrých věcech při druhém ročníku charitativního jarmarku Pečeme dobro.

Únor

Nové pololetí, nový začátek. Pro maturanty však spíše předznamenání závěru jejich studia. Plesovou sezónu zahájily 4.A a 4.B, vyrazily společně do oblak.

Skoro do oblak zamířily i první ročníky společně s kvintou a sekundou, cílem jim totiž byly naše nejvyšší hory, Krkonoše. Užili si nabitý týden na běžkách, lyžích i snowboardech. Z Lachendorfu přijeli němečtí studenti do Příbrami na druhou část výměnného programu.

Sportovci napříč ročníky poměřili své síly při florbalovém turnaji a ti, které zajímá historie nebo moderní technologie, si nemohli nechat ujít návštěvu pořadu Fokus Václava Moravce. Prohlédli si studia České televize na Kavčích horách a zúčastnili se také živého vysílání na téma Potíže s historií.

Březen

První březnový večer byl ve znamení jedné velké párty. Svůj maturitní ples připravila 4.C s oktávou ve stylu Velkého Gatsbyho, zaplněný kulturní dům tak přenesli do Ameriky dvacátých let. Ještě hlouběji do historie zamířily první ročníky a kvinta, v Anežském paláci v Praze se dozvěděli mnohé o dílech vrcholného nebo pozdního středověku. Také obvyklou exkurzi po stopách Franze Kafky a dalších pražských německy píšících autorů mají za sebou třeťáci.

K životu na gymnáziu neodmyslitelně patří i nejrůznější projekty. S Erasmem+ vyrazili studenti na mezinárodní konferenci do italského městečka Carcare. Náplní týdne stráveného společně s partnerskými evropskými školami byla tvorba divadelní hry i poznávání krás severní Itálie.

Duben

Duben toho přinesl jako vždy hodně. Mimo všech různých soutěží se pokračovalo také v ročníkových exkurzích – druhé ročníky v rámci estetické výchovy navštívily koncert, případně výstavu. Třeťáci zase na vlastní oči a dokonce i vlastní chuťové pohárky poznali výrobu zlatého plzeňského moku, o pár týdnů později prošli Prahu a s tím i celé dějiny.

V čase přijímacích zkoušek tradičně žáci nižšího gymnázia zjistili mnoho o první pomoci a sebeobraně, konal se totiž Den proti násilí a kriminalitě. Tradicí se už stal i program Jarní olympiády připravovaný pro žáky praktické školy.

Do Příbrami dále přijeli němečtí studenti na projektový týden v rámci Evropského literárního dobrodružství. Tři dny věnovali Karlu Čapkovi, k tomu všemu ve francouzštině. Další návštěva následovala v závěru měsíce, za GymBandem totiž dorazili pro změnu Australané. Společný koncert s orchestrem ze Sydney si všichni velmi užili a možná se stal příslibem další spolupráce. A maturanti se rozloučili se studiem, jak jinak než velkolepě a jaksepatří.

Květen

Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas,“ píše se v básni Karla Hynka Máchy. Pro maturanty byl ale máj také letos spíše časem závěrečných zkoušek. Nejdříve v dubnu a na začátku května písemně, po pár týdnech také ústně. První 4.A s oktávou, v těsném závěsu 4.B a 4.C. Dostali maturitní vysvědčení a teď se už mohou právem nazývat absolventy.

Řada je na letošních třeťácích a septimě, ti pro změnu prožili jeden květnový týden na sportovním kurzu. Týden to byl deštivý, přesto se studenti vrátili spokojení a se spoustou nových zážitků.

Červen

Pokud předchozí dva měsíce byly rušné, o červnu to platí dvojnásob. Jako vždy byl ve znamení finišování známek i četných výletů, exkurzí a besed. Skupina studentů vyrazila do severního Německa, další do malebného hrabství Cornwall v Anglii, jiní směr italské Valle di Ledro. Nechyběly ani obvyklé výlety druháků a zeměpisně-dějepisný kurz třídy tercie.

Už podesáté na gymnázium zavítal překladatel Shakespeara prof. Martin Hilský, který letošní přednášku tematicky ladil do filozofického povídání o tragédii Král Lear. A Václav Tobrman v rámci Dne s Antonínem Dvořákem gymnazistům zase představil průlet hudbou 20. a 21. století.

Vše uzavřel poslední týden s velice zdařilým absolventským představením kvarty – letos se hrála hra „Ze života hmyzu“ od bratří Čapků. Poslední červnové úterý patřilo novince: prvnímu celoškolnímu projektovému dni. Každý si zvolil stanoviště podle svého gusta a užil si dopoledne třeba na Svaté Hoře, v domě Natura, ve škole, na památníku Vojna nebo v příbramské vodárně. O den později nechyběl ani tradiční Stočesův atletický memoriál.

GymBand navíc letos oslavil deset let své existence. Oslavy to byly opravdu velkolepé – středeční večer se proměnil v happening na závěr školního roku, orchestr představil to nejlepší ze svého repertoáru a přidali se i bývalí členové.

Takový byl školní rok 2018/2019. Pojďme se ale na druhé pololetí podívat ještě trochu jinak.

Druhé pololetí v číslech

Na závěr nabízíme také obvyklou statistiku. Meziročně můžeme sledovat lehké zlepšení. Při přípravě infografiky jsme vycházeli z dat systému Bakaláři.

Tak krásné prázdniny!