Střípky z gymnázia

V duchu duchů aneb Ať žijí duchové

,

Když se po chodbách příbramského gymnázia procházejí čarodějnice, zombie, pavouci a ostatní stvoření, někomu možná naskočí husí kůže, ale každému by mělo dojít, že se slaví Halloween.

Na gymnáziu se v úterý 31. října Halloween připomněl se vší parádou. Už tradičně celou akci pořádal školní parlament. Během velké přestávky se ve 2. patře shromáždily nejrůznější kostýmy od čarodějnice až k čtyřem ročním obdobím. Každý se mohl přihlásit do soutěže o nejlepší masku a vyhrát sladkou odměnu. Odborná porota ve složení učitelů, žáků ze školního parlamentu a jiných zaměstnanců školy měla jediný (ale velmi obtížný) úkol. Měli si prohlédnout všechny masky a následně vybrat pět nejlepších. Rozhodování bylo velmi náročné. Zkušená porota nakonec rozhodla o pěti vítězích. Všechny masky si ale zaslouží pochvalu jak za originalitu, vtipnost a vůbec za účast.

Halloweenu je svátek pocházející z Irska a slavící se v mnoha zemích. Staří Keltové se v tento den oblékali za duchy, aby zastrašili své zemřelé předky, kteří se vraceli zpátky na zemi v podobě duchů. Dnes děti i dospělí chodívají v maskách od domu k domu se známou koledou „Trick or treat“ – v překladu Koledu, nebo vám něco provedu.