Střípky z gymnázia

Týden v americkém kongresu

,

Pozici amerického kongresmana si v týdnu od 8. do 13. září mohlo vyzkoušet čtrnáct studentů napříč gymnáziem. Účastnili se totiž Českého modelu amerického kongresu, který se konal už podeváté v Plzni.

Ten účastníkům umožňuje zkusit si práci amerických poslanců, senátorů, lobbistů nebo novinářů. V celkem osmi výborech kongresu, pěti sněmovních a třech senátních, účastníci během týdne projednávají dopředu připravené návrhy zákonů a snaží se pomocí pozměňovacích návrhů zákon dostat do takové podoby, aby korespondoval s postoji strany, ve které působí. Do toho v kongresu působí ještě lobbisté, kteří se snaží prosadit zájmy soukromého sektoru a nebojí se používat všechny zdroje, které jim jsou k dispozici. A to vše monitorují novináři, kteří se pohybují po kongresu a informují veřejnost o dění v něm a nebojí se odhalit jakoukoliv nekalost, na kterou přijdou.

Každý účastník potom na konci týdne dostane diplom se závěrečným hodnocením a procentuální šancí na znovuzvolení, podle toho, jak si celý týden počínal. Ze všech účastníků je potom vybrán nejlepší novinář, lobbista, ministr a zasedající z každého výboru.

Na organizaci celého modelu a jeho přípravě se poté podílel i student Gymnázia Příbram Adam Karas.

Foto: Český model amerického kongresu – Jitka Černá