Střípky z gymnázia

Petr Hegedűs: Medailový double v republice

,

Úspěchu, který gymnázium v novodobé historii nepamatuje, dosáhl student septimy Petr Hegedűs. Poté, co se probojoval do republikových kol olympiády kola hned ve dvou jazycích, obsadil v nich medailové pozice: druhé místo ve francouzštině a třetí v angličtině.

V obrovské konkurenci vítězů krajských kol nejprve 29. května na půdě Francouzského institutu usiloval o úspěch v konverzační soutěži ve francouzštině. Úkolem byl popis fotografie a ústní projev na téma, v Petrově případě Můj největší vzor. Petr Hegedűs nakonec vybojoval druhé místo s celkovým ziskem 99 bodů ze 100.

O den později se na VŠE v Praze konalo republikové kolo olympiády v angličtině. Úkolem finalistů tady bylo samostatně hovořit o fotografiích a citátech v pracovním listu, vysvětlit a nahradit ve větě idiom a vymýšlet slova vzniklá ze základového slova. Za 92 bodů ze 100 si Petr odnesl třetí místo v republice.

Podle Petra Hegedűse o úspěchu soutěžících rozhodují vedle jazykových kvalit i jiné dovednosti: „Uspěje ten, kdo také umí hodně dobře vystupovat, nebát se dívat zkoušejícím do očí, gestikulovat a vystupovat ‚v pohodě‘,“ říká.

Petr Hegedűs se nejen jazykových soutěží účastní dlouhodobě a dosahuje nich opakovaně výborných výsledků. Samotná účast v republikovém kole ve dvou jazycích je však mimořádným úspěchem, natož medailové umístění. Petrovi patří velké poděkování a blahopřání.