Střípky z gymnázia

Kvintánka ve svém filmu zdokumentovala život v pískovnách

,

Věnuje se komponování, zpěvu, hře na klavír a akordeon, orientačnímu běhu, je členkou školní televize. Ale její největším koníčkem je biologie. A právě v tomto oboru dosáhla kvintánka Kateřina Fialová v nedávné době významného úspěchu. Na začátku školního roku dokončila dokumentární film Život pískoven, na kterém se svým týmem pracovala od zimy. Čtvrthodinový snímek má za cíl veřejnosti ukázat život, který se „skrývá za oponou nepřístupných pískoven a těžeben“, jak je uvedeno v anotaci filmu. S dokumentem uspěli i v národním kole soutěže Quarry Life Award na podporu biodiverzity v lomech a pískovnách, která probíhá každé čtyři roky. V dokumentu společně s dalšími členy týmu, Ondřejem Vaňkem z Gymnázia Rokycany a Matějem Ešpandrem z Gymnázia Česká Třebová, přibližují život v pískovně Planá nad Lužnicí. Organizátoři soutěže, do níž vedle tohoto popularizačního výstupu museli přispět i vědeckou prací, ocenili úroveň jejich výstupů a akcentovali také fakt, že jde o středoškoláky. Častěji se totiž do soutěže hlásí vědecké týmy. Ty ale středoškoláci kolem Káti letos předčili a na národní úrovni zvítězili.

Na filmu pracovala Kateřina Fialová od února 2022. Do pískovny u Plané jezdila natáčet každý týden. Sama říká, že náročné bývaly už jen cesty, které jí dohromady zabraly vždy šest hodin. Natáčení samotné pak vyžaduje velkou trpělivost a hodně času, protože ne vždy jsou příslušní živočichové ochotni pózovat. Ze své práce si tak odnesla třeba i zánět spojivek, a to když tři hodiny čekala nehnutě ve studené vodě na skokany skřehotavé, kteří si vybírali polední pauzu, zatímco letní slunce se nemilosrdně odráželo od vodní hladiny, kterou Káťa bedlivě pozorovala. Vedle natáčení je také autorkou scénáře, společně s kolegy namluvila komentář a film i sestříhala.

Kateřina Fialová se biologii věnuje intenzivně a dlouhodobě. Na gymnáziu vede biologický kroužek, účastní se přírodovědných soutěží, organizuje přírodovědecká soustředění a účastní se biologických expedic a v poslední době spolupracuje s Českou televizí na pořadu Nedej se.