Střípky z gymnázia

Indie na gymnáziu

,

Indie – tato vzdálená a zajímavá země tento čtvrtek 13. září odhalila pár svých tajemství jak studentům gymnázia, tak široké veřejnosti. Ve školním klubu se konala beseda Střípky z Indie, kterou organizoval Spolek ve čtvrtek ve spolupráci s knihovnicí Editou Vaníčkovou Makosovou. Hlavním aktérém byl Michal Gerčák, který Indii sám navštívil a  se zúčastněnými se nyní  podělil o své zkušenosti.

Celá beseda byla zahájena pár minut po sedmé hodině. Po nabídce občerstvení se všichni zahleděli na plátno, kde se odehrávala ústřední část celého večera. Promítání fotografií a videií provázel mluvený komentář přímo pana Gerčáka. Seznámil publikum se svou cestou z Příbrami přes New Delhi, Allahabad, Varanasi, Judaipur a další indická města. Na programu byly ohromné pevnosti, mešity a další neuvěřitelné indické stavby. Nemohla chybět ani nejznámější indická stavba Tádž Mahal. Dále se beseda zaměřila na osudy indických lidí, seznámila posluchače s obživou někteŕch Indů, se způsobem života, mentalitou i se způsobem pohřbívání. Věděli jste, že při ranní procházce kolem Gangy může kolem vás plavat mrtvé tělo a Inda to vůbec nepřekvapí? Je to totiž důležité náboženské pohřební místo. Dalším tématem byla i indická doprava, jak letecká, tak vlaková, nebo také indické kasty a hinduističtí bohové.

Koncem besedy byly publiku představeny ještě různé zajímavosti – zajímavá místa, lidé, události a ukázány různé suvenýry. A poté již přišel čas na dotazy. Po tomto vyčerpávajícím programu všichni opustili kouzelnou atmosféru školního klubu a odebrali se k domovům. A tak se škola kolem deváté hodiny uzavřela, aby se mohla o několik hodin později znovu otevřít, tentokrát již pro klasickou každodenní rutinu.