Střípky z gymnázia

GymTV natočila krátký dokument o Hermíně Týrlové

,

Školní televize GymTV vytvořila krátký dokument o příbramské rodačce Hermíně Týrlové, scenáristce, režisérce, animátorce a především spoluzakladatelce československého animovaného filmu. Stalo se tak u příležitosti 30. výročí jejího úmrtí a současně také u příležitosti odhalení pamětní desky na jejím rodném domě. Pětiminutý dokument je určen pro děti z mateřských škol a nižších tříd základních škol. Premiéru měl 3. května právě pro dětské diváky v příbramském kině.

Snímek vznikl na žádost města Příbram a Hermínu Týrlovou v něm divákům představují septimánka Magdaléna Studená a studentka 3.S Magda Neporová. Magdaléna Studená hovoří o životě Hermíny Týrlové a jejím díle, Magda Neporová pak vysvětluje, jak vzniká klasická animace a jednu takovou také předvádí.

Hermína Týrlová (1900-1993) se narodila na Březových Horách a pocházela z hornické rodiny. Po tragické smrti tatínka jí brzy zemřela i maminka a Hermína vyrůstala nějaký čas v sirotčinci, odkud odešla do služby do Prahy. Seznámila se tu s divadelním prostředím a také s lidmi, kteří se ve 30. letech pokoušeli vytvořit první animované filmy, tehdy především za reklamními účely. Svůj první animovaný loutkový film, Ferda Mravenec, vytvořila ve Zlíně roce 1944. Tam také až do 80. let vznikaly její další filmy, často oceňované na předních světových festivalech. Byly typické použitím nejrůznějších materiálů (vlna, klubíčka, kapesník apod.). Mezi její nejslavnější filmy patří Vzpoura hraček (1946), Ukolébavka (1948), Uzel na kapesníku (1958) nebo Dvě klubíčka (1962). Hermína Týrlová zemřela ve Zlíně v roce 1993. Pamětní desku jí město Příbram odhalilo už v roce 2000, avšak, jak se později zjistilo, na domě, v němž se Hermína Týrlová nenarodila, pouze prožila část dětství.