Střípky z gymnázia

#VyjdiVen: Studenti stávkovali za demokracii

,

S úderem poledne se ve čtvrtek 15. března studenti zvedli ze školních lavic a vyšli na dvůr za gymnáziem. Podobně jako ve stovkách dalších středních a vysokých škol po celé republice, i zde se studenti připojili ke stávce #VyjdiVen.

Nápad uspořádat stávku vzešel od studentů pražské DAMU. „Prakticky denně vidíme, že si vedoucí představitelé našeho státu v čele s prezidentem dál a dál posouvají mantinely a ohýbají ústavní zvyklosti. Jako studenti s tím zásadně nesouhlasíme,“ vysvětlil hlavní organizátor stávky Luboš Louženský ve vyjádření pro ČT24, proč se stávka koná. Zdůraznil také, že akce nemá za cíl zpochybňovat výsledky voleb.

V jednotlivých školách se organizace zhostily lokální týmy studentů. Na Gymnáziu Příbram to byli konkrétně Jan Franěk z oktávy, Ema Albrechtová a Tomáš Mígl za septimu a Karel Walenka ze sexty. Rozhovor s Janem Fraňkem po skončení akce navíc živě odvysílala Televize Seznam. „Akce proběhla skvěle. Podpořilo nás vedení školy i někteří pedagogové, za což jsem velmi rád. Zúčastnilo se kolem 70 procent lidí z vyššího gymnázia,“ okomentoval Jan Franěk průběh protestu.

Přímo během půlhodinové stávky studenti mimo jiné mohli podepisovat výzvu proti některým krokům prezidenta Miloše Zemana a Babišovy vlády v demisi. Podpisů se zde sesbíralo téměř 300. Všechny podpisové archy z celé ČR chtějí následně organizátoři v pondělí donést do Senátu. „Cením si toho, že studenti nejsou lhostejní k veřejnému dění a stejně tak, že své názory prezentují v souladu s právem shromažďovacím,“ uvedl pro ČT předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). I Andrej Babiš tento krok studentů ocenil, i když s některými body výzvy nesouhlasí. Prezident Zeman se zatím nevyjádřil.