Střípky z gymnázia

Sametové cinkání klíči

,

„My mladí lidé bychom měli být těmi, kteří budou svobodu doslova chránit.“ Nejen těmito slovy začal Karel Walenka, člen organizačního týmu Festivalu svobody na příbramském gymnáziu, Sametový happening o velké přestávce. Celá akce se konala v pátek 15. listopadu před hlavním vchodem Gymnázia Příbram. Studenti se v čase velké přestávky shromáždili, aby si připomněli 30. výročí Sametové revoluce.

Na úvod pronesla několik slov paní ředitelka Mgr. Iva Kadeřábková. Poté se o slovo přihlásil také studentský mluvčí, který přednesl projev. Vyzdvihl, co znamená svoboda především pro mladší generace. Po vstřícných slovech následovala půlminuta zvonění klíči. Proč zrovna zvonění? Cinkot klíčů byl totiž jedním ze symbolů sametové revoluce. Lidé je vytahovali na demonstracích či náměstích a dávali tak najevo, že komunistickému režimu odzvonilo.

Tímto projektem se příbramské gymnázium přidalo ke studentům po celé republice. Atmosféra celé akce byla skvělá a studenti opět dokázali, tak jako studenti v roce 1989, že jim na jejich svobodě záleží.

Oslavy v duchu 30. výročí budou na příbramském gymnáziu pokračovat ve čtvrtek 21. listopadu, a to Festivalem svobody, pořádaným skupinou studentů ve spolupráci s pořadateli akce Festival svobody na školách.

Foto: Matylda Hofschnaidrová