Střípky z gymnázia

Robosoutěž: Terciáni mistry republiky!

,

foto: Mgr. Václav Beneš

Vše začalo tím, že se Vojtěch Ježek, Jan Hlaváč a Vít Gardoň přihlásili do soutěže ROBOSOUTĚŽ 2015 pro tříčlenné týmy z 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií z celé České republiky. Úkolem každého týmu bylo sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu. Soutěž byla pořádána FEL ČVUT v Praze.

Úkolem bylo naprogramovat vlastnoručně sestaveného robota tak, aby prošel čtyřmi předem známými bludišti v časovém limitu 90 sekund a posbíral co největší počet bodů (maximum bylo 40 bodů při průchodu celým bludištěm).

Úloha zpočátku vypadala jednoduše, ale opak byl pravdou. Avšak pod „tvrdým“ vedením našeho týmu „Mindbreak“ panem Benešem se vše podařilo. Pan Beneš se zavřel na pár hodin do školního bunkru, půjčil si od paní školníkové trochu dřeva a vyrobil testovací bludiště (byla to fuška, ale povedlo se). Po rozdělení rolí: „hlavní konstruktér LEGO robota“ (Jan Hlaváč), dále dva „programovací specialisté na LEGO software“ (Vojta Ježek a Vít Gardoň) a „tvrdý, nesmlouvavý manažer, poradce a truhlář amatér“ pan Beneš, se šlo na věc.

Když jsme sestavili sedmý pokusný model robota, naprogramovali a optimalizovali řídicí program, vznikl robot, který se celkem s jistotou pohyboval ve všech čtyřech bludištích. Nebylo to jednoduché, p. Benešovi ještě více zešedivěly vlasy, občas se mu zvedal tlak a nám na našich mladých tvářích vzniklo několik hlubokých vrásek, jak jsme usilovně přemýšleli. Byl to výsledek velkého počtu hodin testování a ladění robota i programu za podpory Hašlerek (pozor, bonbónů, ne staropražských písniček).

V den „D“ jsme vyrazili na FEL ČVUT v Praze s naším téměř dokonalým robotem, který si s sebou ve svém elektronickém mozku vezl téměř dokonalý program na prošmejdění bludišť a sesbírání co největšího počtu bodů. Robota jsme na místě otestovali v ostrém bludišti a překvapivě se choval tak, jak jsme chtěli. Pak začala soutěž. Robot projížděl nastražená bludiště a docela se mu dařilo, i když občas provedl nějakou zlomyslnost, která způsobila přibývání vrásek, šedivění vlasů a růst nervozity. Najednou jsme se po tuhých bojích ocitli ve vysněném finále, ani jsme tomu nemohli uvěřit. Zpočátku jsme si mysleli, že úspěchem bude umístit se na předposledním místě z 37 týmů celé České republiky. Stalo se ovšem něco neuvěřitelného, robot se nám za naši náročnou týmovou práci odměnil královsky. Poslední dvě bludiště projel se stoprocentním ziskem bodů, a tak jsme ve finále porazili konkurenční tým „Háje 1“ 40:37 a pak ještě jednou 40:37.

Nevěřili jsme svým očím, uším a ostatním smyslům, které ještě fungovaly: „My jsme byli první!“ Panu Benešovi se začala vracet původní šedivá barva vlasů, klesl mu tlak, nám nejmladším členům týmu začaly mizet vrásky a nervozita se proměnila v nesmírnou radost: „JOOO, JE TO DOMA!“.

Prostě a jednoduše řečeno, porazili jsme všechny ostatní týmy z celé České republiky.

Pokud jste vyprávění dočetli až sem, tak vám děkujeme za pozornost. Je to malý příběh našeho týmu „Mindbreak“. Kromě krásných cen jsme si odnesli i nezapomenutelný zážitek a zkušenost ze zajímavé a napínavé soutěže, která probíhala za bouřlivé atmosféry jako při hokejovém zápasu v posluchárně FEL ČVUT v Praze.

TIPY REDAKCE
Výsledky a fotografie naleznete také na Facebooku soutěže.
Podívejte se na tabulky základní části soutěže a vyřazovacích bojů.
Z druhého patra školy až na titulní stránku Pražského deníku – podívejte se sami.
foto: Deník/Dimír Šťastný
foto: Deník/Dimír Šťastný